XV-wieczna holenderska katedra została przemieniona w księgarnię

26 września 2013

księgarnia w holenderskiej katedrze - 1
Tego lata w miejscowości Zwolle w północno-wschodniej Holandii uroczyście otwarto księgarnię „Waanders In de Broeren”. Nie byłoby w tym może nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że księgarnia ta ulokowana została w XV-wiecznej katedrze. Dzięki takiej innowacyjnej koncepcji udało się sfinansować odnowienie i dalsze utrzymanie tego unikatowego zabytku kultury.

Pracując nad zaadaptowaniem starego kościoła dominikanów na nowe potrzeby, architekci z firmy BK. Architecten uwzględnili charakter budowli. „Chcieliśmy, aby wszystkie dodatki, które wprowadziliśmy do kościoła, były stateczne, skromne, z szacunkiem dla samego obiektu” ? tłumaczą.

Przebudowa objęła 700 metrów kwadratowych powierzchni kościoła. Pomiędzy filarami zainstalowano trzy poziomy z regałami. Co ciekawe, wszystkie nowe ściany i podłogi, które trzeba było wykonać, nie są zamontowane na stałe i w przyszłości, gdyby zaszła taka potrzeba, mogą być usunięte bez konieczności niszczenia budynku.

Dzięki tej inwestycji udało się sfinansować remont i przywrócić dawny blask XV-wiecznej katedrze. Odrestaurowano m.in. malowidła i zabytkowe piszczałki organowe. Norweski artysta Kjell Nupen zaprojektował nowoczesne witraże. Efekt możecie podziwiać na zdjęciach załączonych do newsa (kliknij w obrazek, żeby powiększyć).

księgarnia w holenderskiej katedrze - 2

księgarnia w holenderskiej katedrze - 3

księgarnia w holenderskiej katedrze - 4

księgarnia w holenderskiej katedrze - 5

księgarnia w holenderskiej katedrze - 6

księgarnia w holenderskiej katedrze - 7

fot. Joop van Putten, Hans Westerink

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: newsy