Grzegorz Jankowicz będzie odpowiedzialny za połączenie Instytutu Książki i Instytutu Literatury

23 lutego 2024

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego wyznaczył Grzegorza Jankowicza na swojego pełnomocnika do przeprowadzenia czynności związanych z połączeniem państwowych instytucji kultury: Instytutu Książki i Instytutu Literatury.

Nominację wręczyła w czwartek Jankowiczowi sekretarz stanu Joanna Scheuring-Wielgus. „Czas dyrektorów Jaworskiego i Ruszara właśnie się zakończył” – napisała na swoim profilu na Facebooku.

Zamiar połączenia Instytutu Książki i Instytutu Literatury minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz ogłosił w styczniu. Jako przyczynę podano „optymalizację wydatkowania środków publicznych przy jednoczesnym zabezpieczeniu pełnej realizacji misji państwa w zakresie działu administracji rządowej – kultura i ochrona dziedzictwa narodowego”.

Na stronie Ministerstwa Kultury napisano, że Grzegorz Jankowicz to urodzony w 1978 roku aktywista literacki, filozof literatury, eseista, redaktor, wydawca, krytyk i tłumacz. Czytelnicy znają go jako dyrektora programowego Festiwalu Conrada i jurora Nagrody Conrada. Jest również redaktorem działu kultury „Tygodnika Powszechnego” i dyrektorem programów literackich Fundacji „Tygodnika Powszechnego”.

W swoim dorobku książkowym Jankowicz ma wiele publikacji, takich jak: „Po co jest sztuka? Rozmowy z pisarzami”, „Cmono. Rozmowy z pisarzami”, „Gombrowicz – Loading. Esej o formie życia”, „Uchodźcy z ziemi Ulro. Eseje”. Pod jego redakcją ukazał się tom „Opowieść o dwóch miastach. Wrocław i Kraków”, w którym zaprezentowano Wrocław i Kraków jako miasta literatury. Wspólnie z Anną Kałużą przygotował tomy: „Pracownia Poetycka Silesius. Rok 1: Foks, Sosnowski” oraz „Pracownia Poetycka Silesius. Rok 2: Matywiecki, Pasewicz, Pietrek”. Z Zofią Król zredagował książkę „Wolne słowa. Zestaw do ćwiczeń indywidualnych i zbiorowych”. Z Alberto Manguelem napisał książkę „Małe języki, wielkie literatury. Small Languages, Big Literature”. Jest także autorem książek: „Blizny. Eseje” oraz „Życie w kuli. Parmigianino, Ashbery i sztuka przemiany”. Prowadzi warsztaty czytelnicze z młodzieżą, seniorami oraz osadzonymi.

[md]
fot. Joanna Scheuring-Wielgus

Tematy: , ,

Kategoria: newsy