25-lecie Ha!artu. Przedstawiamy zapowiedzi wydawnictwa na pierwszą połowę 2024 roku

23 lutego 2024

W 2024 roku Ha!art obchodzi 25-lecie istnienia, a świętować jubileusz będzie kolejnymi ciekawymi lekturami dla czytelników. Przedstawiamy zapowiedzi książkowe wydawnictwa na pierwsze półrocze.

Iceberg Slim „Alfons”, tłum. Teresa Tyszowiecka Blask! – premiera: luty

Iceberg Slim został alfonsem w wieku 18 lat i uprawiał ten proceder do 42. roku życia. W książce podano, że w trakcie swojej kariery pracowało dla niego ponad 400 kobiet, zarówno czarnych, jak i białych. Autobiograficzna powieść Iceberga Slima wstrząsnęła literackim światem, kiedy została opublikowana w 1967 roku. To książka przełomowa ze względu na autentyczny i często brutalny opis handlu usługami seksualnymi, a także obrazy z życia getta. Sprzedany w milionach egzemplarzy „Alfons” stał się istotną lekturą pokoleń pisarzy, artystów i filmowców oraz ponadczasowym dziełem literatury amerykańskiej.

Paul Kingsnorth „Wyznania otrzeźwiałego ekologa”, tłum. Tomasz Sikora – premiera: luty

Autor był niegdyś żarliwym ekologiem. Tymczasem teraz, jak twierdzi, ekologów można spotkać na konferencjach i rautach organizowanych przez wielkie korporacje, piejących hymny ku czci „zrównoważonego rozwoju” i „etycznej konsumpcji”. „Kapitalizm wchłonął Zielonych tak samo jak czyni to z wieloma innymi, które kwestionują jego dominację: radykalne wyzwanie dla machiny ludzkiej przekształciło się w kolejną okazję do zrobienia zakupów” – pisze. Kingsnorth przekonuje, że świat, jaki znamy, zmierza ku końcowi, podczas gdy my chcemy żyć tak jak do tej pory, łudząc się, że wystarczy jedynie odejść od paliw kopalnych czy wspierać „ekorozwój”. Część z nas wybiera drogę zaprzeczania i woli udawać, że tak naprawdę nic się nie dzieje. Zamiast wiary w zbawczą moc technologii, która miałaby nas uchronić od katastrofy, otrzymujemy „mroczną ekologię”, a także wezwanie do zrewidowania naszych poglądów na temat równowagi pomiędzy tym, co ludzkie i pozaludzkie.

Jan Bliźniak „Dźwięki z Ha’Tun” – premiera: luty

Ele widzi rzeczy, których inni nie dostrzegają. Przerażona zachowaniem córki matka postanawia się jej pozbyć. Gdy miejscowi lekarze nie chcą rozpocząć kuracji, prosi o pomoc mieszkającego w pobliżu samotnego mężczyznę. Chce, aby zabrał dziewczynę do Ha’Tun, gdzie leczą przypadki beznadziejne. Mężczyzna zgadza się eskortować Ele. „Dźwięki z Ha’Tun” to połączenie powieści drogi ze space operą i baśnią dla dorosłych. Bohaterowie przemierzają kosmos w poszukiwaniu legendarnego miejsca, które obiecuje rozwiązanie wszelkich problemów. Po drodze sami muszą się z nimi mierzyć – samotnością, stratą, żałobą i odrzuceniem. Wyprawa w gwiazdy staje się intymną podróżą do własnych emocji oraz desperacką próbą znalezienia dobra, w sobie i innych. Powieść swobodnie miesza konwencje, a żywą akcję przetyka egzystencjalną refleksją. Miłośnicy science fiction znajdą tu wiele charakterystycznych dla tego gatunku tropów, ale paradoksalna przyziemność zaprezentowanego świata i uczuciowość historii pozwolą odnaleźć się w niej również osobom, które na co dzień sięgają po inną literaturę.

Natalka Suszczyńska „Chipsy dla gości” – premiera: marzec

Leksykon współczesności: A jak Agata, B jak boczniak, C jak chipsy, D jak Dominika, E jak emoji (z paznokciem), F jak faktury, G jak gaslighting, H jak Hanna, (…) Z jak załogowe loty kosmiczne. Świat w opałach, przed którym na zmianę trzeba się chować i go ratować, a na domiar złego jeszcze rodzina – przeszła, obecna, przyszła – i te arcymistrzowskie problemy, które tylko ona potrafi zgotować. Osiem opowiadań, niektóre z nich kończą się happy endem.

Joost de Vries „Republika”, tłum. Jan Pędziński – premiera: kwiecień

Kiedy Josip Brik, największy autorytet w dziedzinie hitlerologii, wypada przez okno w hotelu i umiera na miejscu, rozpoczyna się bezkrólewie. Stan ten nie może trwać jednak długo, bo o zarządzanie dziedzictwem zmarłego będą konkurować jego dwaj niemal bliźniaczo podobni uczniowie – Friso de Vos, redaktor naczelny czasopisma poświęconego hitlerologii, oraz Philip de Vries, student Brika. Polem rywalizacji okaże się Wiedeń i doroczny kongres End of history, na którym szybko okaże się, że nie każdy jest tym, za kogo się podaje. W tej szalonej, skrzącej się nawiązaniami do literatury i popkultury powieści, Joost de Vries umiejętnie łączy elementy satyry akademickiej i literatury gatunkowej, tworząc wciągające i wielopoziomowe dzieło. Poza inteligentną rozrywką de Vries stawia w „Republice” ważne pytania: jak kształtuje się zbiorowa pamięć historyczna? I czy można jeszcze myśleć o Hitlerze w oderwaniu od popkultury?

Judith Schalansky „Szyja żyrafy”, tłum. Kamil Idzikowski – premiera: kwiecień

Miasto się wyludnia, w gimnazjum brakuje uczniów, lecz ona się stąd nie rusza – biolożka starego pokroju, ostatnia z gatunku. Aby poradzić sobie w życiu, trzeba umieć się dostosować. Kto jak kto, ale Inge Lohmark wie o tym dobrze. W końcu od przeszło trzydziestu lat uczy biologii w małym pomorskim mieście na zapomnianej wschodnioniemieckiej prowincji. W gimnazjum, które za cztery lata zostanie zlikwidowane. Na to nie ma rady – ludzi coraz mniej, wkrótce zabraknie uczniów. Mimo to nauczycielka wciąż z uporem odgania od siebie natrętne myśli i fakty. Gdy niespodziewanie zapała uczuciem do jednej z uczennic, a jej wizja świata zachwieje się w posadach, zacznie podejmować coraz to bardziej desperackie próby ratowania tego, czego uratować się nie da.

Sergiej „Sajgon” Sergiejewicz „Brud”, tłum. Aleksandra Brzuzy – premiera: kwiecień

Prawdziwa wojna to brud i rutyna, niezależnie od tego, co pokazują w telewizji. Dla niektórych to zwyczajność i codzienna praca, dla innych obowiązek wobec ojczyzny. W każdej wojnie jest jednak miejsce na uczucia, przygody, humor, podziw, zrozumienie, czasem współczucie, a czasem tęsknotę. Są też rzeczy, o których wolelibyśmy w ogóle nie wspominać, ale których nie da się zapomnieć, niezależnie od tego, jak bardzo się staramy. O tym wszystkim, o dobrym i złym, zabawnym i smutnym, traktuje książka „Brud”. Autorem jest jeden z wielu, którzy przeżyli wojnę na Donbasie, i jeden z nielicznych, którym wystarczyło inteligencji, siły, cierpliwości i talentu, aby o tym napisać.

Jaga Słowińska „Siostro” – premiera: kwiecień

Rzecz dzieje się na wsi. Studnia przed domem Zuszki jest jej matką, dąb ojcem, a wiatr hulający po pejzażu babcią. Zuszka wchodzi w relacje z chłopakiem Wiśnią. Po jakimś jednak czasie oparcie w nim zaczyna ją usztywniać i w przypływie złości, buntu, w potrzebie szukania autonomii, ze wsparciem koleżanki Maliny, pali Wiśnię na stosie drewna. Po tym czynie bohaterka staje wobec świata przykrytego ciemnością, pogrążonego w pustce, winie, stracie. Musi zaopiekować się swoim życiem i odnaleźć w nim na powrót siebie.

Katja Gorečan „Książeczka macierzyńska”, tłum. Miłosz Biedrzycki – premiera: maj

„Książeczka macierzyńska” to powieść poetycka, która w całości poświęcona jest poronieniu w pierwszym trymestrze. Mama w dziewiątym tygodniu ciąży poroniła w toalecie. Jak wygląda doświadczenie utraty chcianej ciąży? Co się dzieje, kiedy pojawia się poczucie winy, niepełnej wartości, osamotnienie, odraza do własnego ciała, a wszystko to nasilone przez trudności życia w pandemii? W ciągu dziewięciu miesięcy przepłakanych przez mamę słuchamy opowieści dziecka, które nie zdążyło przyjść na świat. Nienarodzone dziecko zwraca się do nas wymownie i bezpośrednio, przywołując na myśl również innych, którzy nie spełniają standardów społeczeństwa. Abortus incompletus otrzymuje swoje imię i własną przestrzeń.

[md]

Tematy: , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi