Eduardo Mendoza laureatem Nagrody Cervantesa 2016

1 grudnia 2016

eduardo-mendoza-nagroda-cervantesa-2016
Eduardo Mendoza został laureatem tegorocznej Nagrody Cervantesa, najważniejszego wyróżnienia literackiego w świecie hiszpańskojęzycznym przyznawanego za całokształt twórczości. Pisarza postanowiono docenić za wniesienie „nowego stylu narracji do hiszpańskiej beletrystyki”.

Hiszpański minister kultury, który jest fundatorem nagrody, powiedział, że począwszy od wydanej w 1975 roku „Prawdy o sprawie Savolty” Mendoza na nowo wymyślił hiszpańską literaturę beletrystyczną. Jak podkreślił, jego książki są „pełne subtelności i ironii”.

„Zawsze miałem szczęście do nagród. Moja pierwsza książka otrzymała Nagrodę Hiszpańskich Krytyków wraz z całą kampanią reklamową” – skomentował wiadomość Mendoza, określając otrzymane właśnie wyróżnienie jako „swego rodzaju podsumowanie”. „To nie tak, że nie zamierzam już nic więcej napisać, ale traktuję to jako koniec podróży. Koniec szczęśliwej podróży” – dodał 73-letni pisarz.

Nagroda Cervantesa ma niemałą wartość pieniężną i prestiżową. Nazywana bywa „Noblem hiszpańskiego kręgu kulturowego”. Oprócz symbolicznego medalu laureat otrzymuje 125 tysięcy euro. Nagroda zostanie wręczona 23 kwietnia przyszłego roku, w rocznicę śmierci Cervantesa, autora „Don Kichota”.

Nagrodę Cervantesa może dostać każdy pisarz tworzący w języku hiszpańskim, niezależnie od kraju pochodzenia, ale przyjęło się, że wyróżnienie wręczane jest naprzemiennie: raz autorowi z Hiszpanii, raz autorowi z krajów latynoamerykańskich. Do najbardziej znanych laureatów należą Jorge Luis Borges, Octavio Paz, Carlos Fuentes i Mario Vargas Llosa. W zeszłym roku medal otrzymał Fernando del Paso z Meksyku.

Twórczość Mendozy cieszy się dużym powodzeniem wśród polskich czytelników. Większość powieści pisarza ukazała się w naszym kraju nakładem wydawnictwa Znak. Najnowsza to „Tajemnica zaginionej ślicznotki”, czyli piąta część przygód damskiego fryzjera.

[am]

Tematy: , ,

Kategoria: newsy