Polacy kupują mniej książek na prezenty świąteczne. Wolą kosmetyki, perfumy i słodycze

2 grudnia 2016

polacy-ksiazki-na-swieta-1
Czyżby tradycja obdarowywania się książkowymi prezentami na święta Bożego Narodzenia traciła na znaczeniu? W tym roku, po raz pierwszy od kilku lat, Polacy częściej niż literaturę podarują rodzinie i przyjaciołom kosmetyki, perfumy i słodycze.

Boże Narodzenie to najważniejszy okres w roku dla handlu, również na rynku księgarskim. Wydawcy często planują na ostatnie miesiące roku premiery głośnych tytułów, wiedząc, że wiele osób zakupi je dla swoich bliskich z myślą o prezentach pod choinkę. Jak jednak wynika z najnowszego raportu firmy doradczej Deloitte, książki przestają odgrywać wiodącą rolę w bożonarodzeniowych prezentach.

W tym roku najbardziej spodziewanym prezentem są kosmetyki i perfumy, które zdetronizowały książki, dotychczasowego lidera w rankingu prezentów utrzymującego się na szczycie przez kilka lat. Na pozycji wicelidera znalazły się słodycze. Książki zaś zajęły dopiero miejsce trzecie. Podobny spadek zauważalny jest również w przypadku prezentów kupowanych dla nastolatków, gdzie książki zajęły drugą pozycję, ustępując słodyczom (w 2015 roku były na pierwszym miejscu).

polacy-ksiazki-na-swieta-2

Ta tendencja jest zresztą zauważalna również w innych krajach Europy. Książki utraciły prymat w Danii i Grecji. W 4 z 9 badanych krajów ludzie najczęściej spodziewają się otrzymywać w prezencie pieniądze. Najwyraźniej w naszym kraju podążamy w tym samym kierunku, ponieważ gotówka odnotowała duży awans na liście najczęstszych prezentów, przeskakując z ósmej pozycji w poprzednim roku na czwartą.

Przyczyn spadku postrzegania książki jako najatrakcyjniejszego świątecznego podarunku może być kilka. Pamiętajmy, że część czytelników przerzuciła się na ebooki, a te dużo rzadziej kupujemy na prezenty. Dowodem postępującej digitalizacji jest przesunięcie się w dół listy także płyt kompaktowych i gier komputerowych wydawanych na nośnikach. Na dodatek z roku na rok odnotowujemy spadek czytelnictwa w naszym kraju. Należało się spodziewać, że w końcu przełoży się to na inne wskaźniki.

polacy-ksiazki-na-swieta-3

Na prezenty, jedzenie oraz spotkania z najbliższymi polska rodzina zamierza wydać średnio 1 121 złotych, czyli o 5 proc. więcej niż w ubiegłym roku. Na prezenty zostanie przeznaczone około 44 procent bożonarodzeniowego budżetu (489 złotych), a na jedzenie 46 procent (512 złotych). Na spotkania towarzyskie Polacy planują natomiast wydać 120 złotych. Kupujemy prezenty przede wszystkim w specjalistycznych sieciach sklepów. Gdy jednak rozważamy zakup multimediów, to coraz częściej stawiamy na sklepy internetowe.

polacy-ksiazki-na-swieta-4

W ostatnich latach w handlu rośnie rola e-commerce. Nie omija to również zakupów robionych z myślą o Bożym Narodzeniu. Analiza Deloitte pokazała, że aż 37 proc. budżetu przeznaczonego na prezenty zostawimy w tym roku w sklepach internetowych. „To drugi najwyższy wynik spośród badanych krajów. Wyższy odsetek, bo aż 48 proc. uzyskały jedynie Niemcy” ? mówi Wojciech Górniak, dyrektor w Deloitte Digital.

polacy-ksiazki-na-swieta-5

Badanie online przeprowadzono wśród ponad 6,5 tysiąca respondentów w przedziale wiekowym od 18 do 65 lat. Tegoroczna edycja analizuje dane z dziewięciu krajów europejskich (Portugalia, Hiszpania, Włochy, Grecja, Niemcy, Belgia, Dania, Polska, Rosja).

Tematy: , ,

Kategoria: newsy