Damski fryzjer znów na tropie! Premiera „Tajemnicy zaginionej ślicznotki” Eduarda Mendozy

4 listopada 2016

mendoza-tajemnica-zaginionej-premiera1
Eduardo Mendoza, jeden z najbardziej cenionych i popularnych hiszpańskich pisarzy, postanowił przedstawić kolejną historię z damskim fryzjerem. Tym razem detektyw amator wplątany został w sprawę zabójstwa topmodelki, Olgi Baxter. Powieść zatytułowana „Tajemnica zaginionej ślicznotki” jest dostępna w księgarniach dzięki wydawnictwu Znak Literanova.

Barceloński autor sławę w naszym kraju zyskał właśnie za sprawą kryminalnej serii o anonimowym damskim fryzjerze, którego zdolności bywają określane jako połączenie umysłu Herkulesa Poirota, kreatywności Sherlocka Holmesa i zawziętości Mikaela Blomkvista, choć porównania te trzeba traktować raczej z przymrużeniem oka. Nietypowy bohater doczekał się do tej pory czterech książek – „Sekret hiszpańskiej pensjonarki”, „Oliwkowy labirynt”, „Przygoda fryzjera damskiego” oraz „Awantura o pieniądze albo życie”. Po trzech latach Mendoza ponownie daje nam możliwość spotkania z szalonym detektywem amatorem.

Najnowsza część literackiej serii nosi tytuł „Tajemnica zaginionej ślicznotki” i koncentruje się wokół sprawy zagadkowego morderstwa, w które niesłusznie zamieszany zostaje główny bohater. Chcąc udowodnić swoją niewinność, damski fryzjer musi skonfrontować się z grupą możnych mieszkańców Barcelony, którzy powiązani są z hiszpańskim półświatkiem. Bohater nie będzie jednak w swych działaniach odosobniony, ponieważ na jego drodze pojawi się niespodziewany sojusznik, transwestyta o pseudonimie panna Westinghouse.

„Tajemnicę zaginionej ślicznotki” powinni docenić przede wszystkim czytelnicy, którzy lubią zabawy z konwencjami literackimi. Seria Mendozy to bowiem postmodernistyczna gra z kryminałem, zabawną komedią pomyłek i powieścią obyczajową z elementami politycznymi. Mendoza wiele uwagi przywiązuje nie tylko do pomysłowej intrygi, ale też elementów satyrycznych, wyśmiewając ludzkie przywary, jak i polityczne konflikty toczące się we współczesnej Hiszpanii. W książce nie brakuje celnych puent podanych w ironiczny sposób.

Autor przyznaje, że postać jego detektywa jest szczególna, chociażby ze względu na język, którym się posługuje. Dlatego też „Tajemnica zaginionej ślicznotki” charakteryzuje się nie tylko interesującym pomysłem, ale i ciekawą formą, której zwyczajnie nie sposób nie docenić.

„Tajemnica zaginionej ślicznotki” ukazała się nakładem wydawnictwa Znak Literanova.

mendoza-tajemnica-zaginionej-premiera2

Marcin Waincetel
fot. Znak Literanova

Tematy: , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi