Erri De Luca laureatem Bad Sex Award 2016 dla najgorzej opisanej sceny seksu w powieści

1 grudnia 2016

erri-de-luca-bad-sex-2016
Znany włoski pisarz, poeta i tłumacz Erri De Luca do licznych nagród, jakie zdobył w karierze (m.in. Europejska Nagroda Literacka), dopisać może jeszcze jedną: Bad Sex in Fiction Award 2016 dla najgorzej opisanej sceny seksu w powieści.

De Luca, którego włoski dziennik „Corriere della Sera” okrzyknął „pisarzem dekady”, zwrócił uwagę jurorów nagrody i czytelników powieścią „Il giorno prima della felicit?” (z wł. „Dzień przed szczęściem”, po angielsku jako „The Day Before Happiness”) opowiadającą o młodym sierocie mieszkającym w Neapolu na początku lat 50., ale w retrospekcjach wracającą do czasów wojny. Łącznikiem pomiędzy obiema epokami jest pewna żydowska dziewczyna.

W powieści znalazły się m.in. takie opisy: „Mój kutas był jak deska przyklejona do jej brzucha. Gwałtownie skręciła biodrami i obróciła mnie tak, że znalazłem się na niej. Rozchyliła nogi, podciągnęła sukienkę i, trzymając moje biodra w swych, pchnęła mego kutasa w swój otwór. Byłem jej pieścidełkiem do igraszek. Nasze ciała były gotowe, opanowane w oczekiwaniu, ledwie dotykające się nawzajem: niczym tancerze baletowi unoszący się na palcach”.

Drugi fragment przywoływany często przez prasę brytyjską: „Wszedłem w nią, nie tylko mój kutas, ale cały ja wszedłem w nią, w jej wnętrzności, w jej ciemność, oczy szeroko otwarte, nic niewidzące. Moje całe ciało znalazło się w jej wnętrzu. Wchodziłem w nią z każdym jej natarciem i pozostawałem nieruchomy. Podczas gdy ja przyzwyczajałem się do ciszy i pulsowania krwi w uszach i nosie, wypychała mnie trochę, po czym wpychała ponownie. Robiła to w kółko, trzymając mnie mocno i wprowadzając w rytm fal. Podrygiwała piersiami pod moimi rękoma i intensyfikowała pchnięcia. Wszedłem aż po pachwinę i wyszedłem niemal zupełnie. Moje ciało było jej drążkiem do zmiany biegów”.

Nazwisko laureata, który został wyłoniony w plebiscycie magazynu „Literary Review”, ogłoszono podczas uroczystej ceremonii zorganizowanej w londyńskim klubie In & Out.  „Zwycięska książka przypomina, że nawet w obliczu Brexitu, nagroda Bad Sex nie zna granic” ? napisano w oświadczeniu. 66-letni Erri De Luca nie przybył na wydarzenie i nagrodę odebrał za niego brytyjski wydawca, Allen Lane.

Nagrodę Bad Sex in Fiction Award zaczęto przyznawać w 1993 roku, aby zniechęcić pisarzy do powierzchownego, pozbawionego smaku, często bezcelowego stosowania opisu seksualnego we współczesnej beletrystyce. Wśród dotychczasowych laureatów znaleźli się m.in. Norman Mailer, Philip Kerr, Tom Wolfe i Morrissey.

Pełną listę tegorocznych nominowanych oraz cytaty z ich dzieł znajdziecie, klikając tutaj.

[am]

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy