Dziewiąta edycja akcji Czytaj PL. Książki Małeckiego, Mroza, Goc, Tochmana i innych do przeczytania bezpłatnie przez cały listopad

27 października 2023

W czwartek 2 listopada rozpocznie się 9. edycja akcji Czytaj PL. Miłośnicy literatury zyskają na cały miesiąc bezpłatny dostęp do 18 książek, wśród których znajdą się zarówno reportaże i literatura piękna, jak również kryminały, powieści obyczajowe i young adult.

Czytaj PL to bezpłatna wypożyczalnia ebooków i audiobooków dostępna przez cały listopad. By cieszyć się możliwością skorzystania z listy 18 wybranych tytułów, wystarczy pobrać aplikację mobilną Woblink z App Store lub Google Play i przy jej pomocy zeskanować kod QR umieszczony na grafikach promujących Czytaj PL.

„Zainteresowanie ubiegłoroczną edycją Czytaj PL, podczas której blisko 165 tysięcy razy pobrano darmowe ebooki i audiobooki, przeszło nasze najśmielsze oczekiwania! Tak ogromne zaangażowanie czytelników i czytelniczek dodaje nam wiatru w żagle i jest najlepszym dowodem na to, że akcje takie jak nasza mają głęboki sens, chcemy i lubimy czytać” – mówi Paweł Polański, prezes księgarni Woblink.com.

W tym roku inicjatywa przebiega pod hasłem „Akcja szyta na miarę”. Jej organizatorzy stawiają na różnorodność, inkluzywność i łatwą dostępność, przekonując, że czytanie jest dla każdego.

„Staramy się pokazywać, że czytanie książek jest rozwijające, sprawia, że stajemy się bardziej otwarci i lepiej rozumiemy innych ludzi, uwrażliwia w kwestiach istotnych społecznie oraz jest fantastyczną rozrywką. I jest naprawdę dla każdego – niezależnie od płci, wieku, wykształcenia czy poziomu sprawności” – komentuje Urszula Chwalba, kuratorka programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Tegoroczna lista lektur obejmuje 18 tytułów dostępnych w ramach jednej biblioteki, bez podziału na książki młodzieżowe i dla dorosłych, jak to miało miejsce podczas 8. edycji.

„Zdecydowaliśmy się na połączenie obu bibliotek po wielu rozmowach z czytelnikami. Wierzymy, że każdy, niezależnie od wieku, powinien czytać to, na co ma ochotę. Po książkę young adult mogą sięgnąć i przeczytać z przyjemnością zarówno nastolatkowie, jak i ich rodzice” – wyjaśnia Maria Świątkowska, koordynatorka akcji Czytaj PL z ramienia Krakowskiego Biura Festiwalowego.

„Nie lubimy sztucznych kategoryzacji w literaturze, bo prowadząc dialog z czytelnikami, doskonale wiemy, że wbrew stereotypowym opiniom kobiety czytają literaturę faktu, mężczyźni sięgają po romanse, a książki wybieramy według potrzeb i możliwości, jakie mamy w danym momencie. Czasem jest to reportaż na trudny temat, a innym razem książka, która pomoże się zrelaksować i nas rozbawi. Wszystkie te wybory są w porządku, a każdy tytuł dostępny w naszej bibliotece jest wartościowy i czegoś nas uczy. Lista książek, którą proponujemy jest różnorodna jak świat, w którym żyjemy. Jesteśmy przekonani, że czytanie naprawdę jest dla każdego i każdej z nas” – dodaje Martyna Latkowska, koordynatorka akcji z księgarni Woblink.com.

Poniżej znajdziecie listę książek udostępnionych w ramach 9. edycji akcji Czytaj PL:

  1. Elena Armas „The American Roommate Experiment”, tłum. Marta Magdalena Borkowska, wyd. Otwarte,
  2. Oliver Burkeman „Cztery tysiące tygodni”, tłum. opracowanie zbiorowe, wyd. Insignis,
  3. Agnieszka Klessa-Shin „Polka w Korei”, wyd. Znak Literanova,
  4. Remigiusz Mróz „Kabalista”, wyd. Filia,
  5. Marta Bijan „Muchomory w cukrze”, wyd. Kobiece / Young
  6. Robert Małecki „Wiatrołomy”, Wydawnictwo Literackie,
  7. Emilia Dłużewska „Jak płakać w miejscach publicznych”, wyd. Znak Literanova,
  8. Gabriela Gargaś „Wiem, co czujesz”, Wydawnictwo Literackie,
  9. Travis Baldree „Legendy i Latte”, tłum. Piotr Cholewa, wyd. Insignis
  10. Sławek Gortych „Schronisko, które przestało istnieć”, Wydawnictwo Dolnośląskie,
  11. Julia Fiedorczuk „Dom Oriona”, Wydawnictwo Literackie,
  12. Wojciech Tochman „Historia na śmierć i życie”, Wydawnictwo Literackie,
  13. Michał Lubina „Niedźwiedź w objęciach smoka”, wyd. Otwarte / Szczeliny,
  14. Paulina Hendel „Cmentarz osobliwości”, wyd. We need YA / Błysk,
  15. Katarzyna Puzyńska „Motylek”, wyd. Prószyński i S-ka,
  16. Colleen Hoover „It starts with Us”, tłum. Aleksandra Żak, wyd. Otwarte,
  17. Anna Goc „Głusza”, wyd. Dowody,
  18. Alice Oseman „Heartstopper 4”, tłum. Natalia Mętrak-Ruda, wyd. Jaguar.

Kod QR do biblioteczki z bezpłatnymi książkami pojawi się 2 listopada na plakatach w wielu miastach oraz na stronie internetowej akcji. Książki będzie można czytać do 30 listopada.

[am]

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy