Książki Miller, Słowik, Puzyńskiej, Krajewskiego i innych do przeczytania przez cały listopad za darmo. Rozpoczęła się ósma edycja akcji Czytaj PL

4 listopada 2022

Wystartowała 8. edycja akcji Czytaj PL. Przez cały listopad wielbiciele literatury będą mieli możliwość pobrania za darmo w formie ebooków lub audiobooków aż 18 książek, wśród których znajdują się tytuły królujące na listach bestsellerów, ale też nagradzane i docenione przez krytyków.

Już od 8 lat listopad to miesiąc kojarzący się z akcją Czytaj PL. Pobierając aplikację mobilną Woblink z AppStore lub Google Play i skanując kod QR umieszczony na jednej z oficjalnych grafik kampanii dostępnych w świecie wirtualnym i w przestrzeni miejskiej, można cieszyć się bezpłatnymi ebookami i audiobookami przez cały miesiąc. W tegorocznej odsłonie Czytaj PL dostępnych jest o 50% więcej książek niż w poprzednich edycjach. W odpowiedzi na liczne głosy miłośników literatury z nurtu young adult po raz pierwszy w akcji udostępnione zostały dwie biblioteki – główna i dla młodzieży.

„Zdecydowaliśmy się rozszerzyć formułę projektu i wyjść naprzeciw oczekiwaniom młodych czytelników. Dotychczas w akcji Czytaj PL było dostępnych 12 książek, w edycji 2022 dołącza do nich 6 znakomitych tytułów młodzieżowych, a więc łącznie 18 ebooków” – mówi Anna Targosz, koordynatorka akcji Czytaj PL z księgarni Woblink.com.

„Czas nauki w szkole średniej jest bardzo ważny ze względu na podtrzymanie i pogłębienie nawyków czytelniczych młodych ludzi, dlatego bardzo cieszymy się, że w tym roku dzięki poszerzonej formule akcji 'Upoluj swoją książkę’ możemy jeszcze skuteczniej docierać do uczniów z przekazem, że warto czytać” – dodaje Dariusz Kawa z Instytutu Książki, organizator akcji „Upoluj swoją książkę”.

„Tegoroczna lista lektur proponowanych w ramach Czytaj PL jest wyjątkowo bogata i zróżnicowana. Zależało nam na tym, by każdy znalazł na niej coś dla siebie – zarówno miłośnicy ambitnej literatury pięknej, jak i młodzież rozpoczynająca swoją czytelniczą przygodę, fani trzymających w napięciu kryminałów i ci, na półkach których króluje literatura faktu, osoby zakochane w pełnych emocji romansach i pasjonaci książek popularnonaukowych” – komentuje Urszula Chwalba, kuratorka programu Kraków Miasto Literatury UNESCO z Krakowskiego Biura Festiwalowego.

W głównej bibliotece akcji Czytaj PL znajdują się:

1. „Kirke” Madeline Miller, tłum. Paweł Korombel, wyd. Albatros,
2. „Samosiejki” Dominiki Słowik, Wydawnictwo Literackie,
3. „Apartament” Izabeli Janiszewskiej, wyd. Czwarta Strona,
4. „Mortalista” Maxa Czornyja, Wydawnictwo Filia,
5. „Chąśba” Katarzyny Puzyńskiej, wyd. Prószyński i S-ka,
6. „Demonomachia” Marka Krajewskiego, Wydawnictwo Znak,
7. „The Spanish Love Deception” Eleny Armas, tłum. Mateusz Baka, wyd. Otwarte,
8. „Wrony” Petry Dvorakovej, tłum. Mirosław Śmigielski, wyd. Stara Szkoła,
9. „Liczby nie kłamią” Vaclava Smila, tłum. Michał Strąkow, wyd. Insignis,
10. „Plac Senacki 6 PM” Vincenta V. Severskiego, wyd. Czarna Owca,
11. „Wiek paradoksów” Natalii Hatalskiej, Wydawnictwo Znak,
12. „Gra w rasy” Przemysława Wielgosza, wyd. Karakter.

Biblioteka dla młodzieży, udostępniona w ramach akcji „Upoluj swoją książkę”, obejmuje:

1. „Cały ten czas” Hani Czaban, wyd. We need YA,
2. „Stan splątania” Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel, Wydawnictwo Literackie,
3. „Lore” Alexandry Bracken, tłum. Michał Zacharzewski, wyd. Jaguar,
4. „Siostra gwiazd” Marah Woolf, tłum. Ewa Spirydowicz, wyd. Jaguar,
5. „Szklane ptaki” Katarzyny Zyskowskiej, Wydawnictwo Znak Literanova,
6. „Jak to wyjaśnić?” Kacpra Pitali, wyd. Otwarte.

W ramach akcji „Upoluj swoją książkę” ponownie ambasadorami i ambasadorkami czytelnictwa staną się uczniowie i uczennice szkół średnich w całej Polsce. Będą oni mogli promować akcję między innymi dzięki koszulkom z kodem QR według projektu Michała Loby.

Jak informują organizatorzy, popularność projektu Czytaj PL rośnie z każdą kolejną edycją. W ubiegłym roku wzięło w nim udział blisko 40 tysięcy czytelników, którzy wypożyczyli ponad 75 tysięcy książek. Wynika z tego, że prawie każdy uczestnik akcji sięgnął po dwie książki. Swoim zasięgiem Czytaj PL objęło 6 kontynentów i było promowane przez 31 miast, 1000 szkół i ponad 1000 ambasadorów.

„Proponujemy czytelnikom dołączenie do największego, ogólnopolskiego treningu z czytania. Zapraszamy do ćwiczenia się w literackich umiejętnościach, odkrywania nowych twórców i przeżywania chwil pełnych emocji dzięki darmowemu dostępowi do 18 bestsellerowych ebooków w akcji Czytaj PL” – zachęca Martyna Gancarczyk, koordynatorka akcji Czytaj PL z księgarni Woblink.com. „Osoby, które lubią słuchać książek ucieszy fakt, że aż 12 z nich będzie dostępnych w formie audiobooka” – dodaje.

[am]

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy