Co czytają Rosjanie? Znamy najpopularniejsze książki wypożyczane w moskiewskich bibliotekach w 2014 roku

10 lutego 2015

co-czyta-moskwa
Centralna Biblioteka Moskiewska ogłosiła listę najpopularniejszych książek wypożyczanych w miejscowych oddziałach w 2014 roku. Najbardziej poszukiwaną książką była powieść Gabriela Garcíi Márqueza „Sto lat samotności”.

W komunikacie prasowym Centralnej Biblioteki Moskiewskiej czytamy, że wzrost zainteresowania najsłynniejszym dziełem kolumbijskiego pisarza nastąpił po jego śmierci w kwietniu ubiegłego roku i utrzymywał się przez kolejne miesiące.

Dużą popularnością przez cały rok cieszyła się również Dina Rubina, izraelska autorka pisząca w języku rosyjskim. Z kolei do sięgnięcia po wydaną pierwotnie w 2003 roku powieść Aleksieja Wiktorowicza Iwanowa „Geograf przepił globus” skłoniła czytelników adaptacja filmowa książki w reżyserii Aleksandra Wieledinskiego.

Pod koniec roku często wypożyczano również nowe książki Zachara Prilepina, Wiktora Pielewina oraz dwie publikacje Borisa Akunina z serii „Historia Państwa Rosyjskiego”, dokumentujące historię kraju począwszy od IX wieku. Nowa powieść Siergieja Łukjanienko, „Szósty patrol”, nie wspięła się na szczyt rankingu, ale – jak podkreślono – na twórczość autora wciąż jest wysoki popyt.

W kategorii literatury faktu użytkownicy moskiewskich bibliotek najczęściej sięgali po wznowienie „Pożegnania ze złudzeniami” Władimira Poznera oraz „Nieświęci święci” Archimandryty Tichona.

[am]
fot. ????
źródło: TASS

Tematy: , , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy