Gabriel García Márquez nie żyje

17 kwietnia 2014

marquez-nie-zyje
Jeden z najwybitniejszych iberoamerykańskich pisarzy i laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, Gabriel García Marquez, zmarł w wieku 87 lat. Jako przyczynę śmierci meksykańska gazeta „El Universal” podaje nowotwór, który zaatakował najważniejsze organy autora „Stu lat samotności”.

Zdrowie Marqueza zaczęło się pogarszać w marcu tego roku. Objawy wskazywały na zapalenie płuc, zakażenie dróg moczowych i odwodnienie. Sędziwego pisarza próbowano leczyć w domu, jednak z uwagi na to, że stan zdrowia nie polepszał się, przewieziono go do szpitala Salvador Zubirán w stolicy Meksyku. Syn Marqueza uspokajał wówczas opinię publiczną, że nie pojawiło się zagrożenia życia, ojciec nie przebywa na ostrym dyżurze i powinien opuścić szpital w ciągu kilku dni.

Gazecie „El Universal” udało się jednak dowiedzieć z wiarygodnego źródła, że u Gabo po latach nastąpił nawrót nowotworu. Choroba rozprzestrzeniła się na płuca, węzły chłonne i wątrobę. Z uwagi na zaawansowany wiek pisarza lekarze i członkowie rodziny zdecydowali się odstąpić od chemioterapii i zapewnić Marquezowi jedynie opiekę paliatywną. Doniesieniom tym zaprzeczał prezydent Kolumbii, twierdząc, że Marquez cierpi jedynie na zapalenie płuc i wszystko znajduje się pod kontrolą. Dwa dni po opublikowaniu jego oświadczenia pisarz jednak zmarł.

W ostatnich latach Marquez ograniczył wystąpienia publiczne. Dwa lata temu brat pisarza, Jaime Garcia Marquez, wyznał, że ponad 80-letni Gabo cierpi na początki demencji (prawdopodobnie na wskutek terapii antyrakowej, dzięki której udało się zwalczyć raka limfatycznego). Ostatni raz autor „Stu lat samotności” pokazał się publicznie 6 marca w dniu swoich 87. urodzin. Wyszedł wtedy do dziennikarzy i reporterów zgromadzonych przed jego domem, aby przyjąć kwiaty i życzenia. Poniżej możecie zobaczyć krótki materiał filmowy nakręcony tego dnia przed domem pisarza:

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy