Banksy nawiązał do Oscara Wilde’a? Nowa praca artysty na murze więzienia w Reading

5 marca 2021

Banksy pokazał swoją nową pracę. Mural stworzony w nocy z 28 lutego na 1 marca na ścianie dawnego więzienia w Reading to jego dzieło, co artysta potwierdził, udostępniając na oficjalnych profilach w mediach społecznościowych materiał filmowy dokumentujący realizację projektu. Z miejsca pojawiły się dociekania, czy i w jakim stopniu malowidło nawiązuje do najsłynniejszego więźnia przetrzymywanego niegdyś za murami – Oscara Wilde’a.

Więzienie wybudowane zostało w 1844 roku, a już rok później odbyła się tam pierwsza publiczna egzekucja. Pisarz Oscar Wilde spędził tam dwa lata – od 1895 do 1897 roku – oskarżony o kontakty homoseksualne, które w tamtych czasach były karalne w Wielkiej Brytanii. W XX wieku więzienie zmieniło swoje przeznaczenie – służyło jako miejsce internowania więźniów wojennych, poprawczak, areszt śledczy, a potem znowu wiezienie i ośrodek dla młodych, pełnoletnich przestępców.

W styczniu 2014 roku więzienie zostało zamknięte, a jego przyszłość stanęła pod znakiem zapytania. Miejscowa rada chciała zachować budynek jako atrakcję turystyczną, później pojawiły się pomysły, aby utworzyć tam centrum artystyczne. Ministerstwo Sprawiedliwości, do którego należy obiekt, stwierdziło jednak, że zostanie on wystawiony na sprzedaż deweloperom mieszkaniowym. Umowa z deweloperami nie doszła jednak do skutku i teraz do 15 marca rząd ma podjąć decyzję w sprawie dalszych losów więzienia. Radni z Reading mają nadzieję, że uda się wrócić do rozmów o przekształceniu budynku w obiekt artystyczny.

Mural, który pojawił się na ścianie nocą z 28 lutego na 1 marca, w opinii radnych z Reading jest głosem Banksy’ego w tej sprawie. Uważają, że artysta opowiedział się za przeznaczeniem budynku na cele kulturalne. Ma o tym świadczyć nie tylko termin stworzenia grafiki, ale również to, co się na niej znajduje. Malowidło przedstawia więźnia uciekającego z więzienia. W tym celu spuszcza się on po linie stworzonej z prześcieradeł, która na końcu przemienia się w papier włożony do maszyny do pisania.

Początkowo nie było pewne, kto jest autorem pracy, ale Banksy opublikował 4 marca materiał filmowy zatytułowany „Create Escape”, w którym zestawił fragmenty popularnego programu „The Joy of Painting” (z ang. „Radość malowania”) amerykańskiego nauczyciela sztuki Boba Rossa z nocną akcją tworzenia muralu w Reading. Podczas gdy Banksy z pomocą szablonów rysuje kolejne elementy dzieła, słyszymy głos Boba Rossa mówiącego: „Dla mnie malowanie symbolizuje wolność. Mogę stworzyć taki świat, jaki chcę widzieć i którego chciałbym być częścią”.

Siłą rzeczy – obok wielu innych interpretacji – zaczęto doszukiwać się w pracy Banksy’ego nawiązań do Oscara Wilde’a. Najbardziej oczywistym tropem wydaje się maszyna do pisania, z której wychodzi zapisana drobnym maczkiem rolka papieru. Przypomnijmy, że po wyjściu na wolność Oscar Wilde napisał słynny poemat „Ballada o więzieniu w Reading”, który przedstawiał brutalność wiktoriańskiego systemu karnego.

To jednak nie wszystko. Uważni internauci zwracają uwagę na postać Boba Rossa, którego słyszymy w tle podczas pracy Banksy’ego. W rzeczywistości autor programu telewizyjnego nazywał się Robert Ross, tak samo jak przyjaciel, kochanek i wydawca Oscara Wilde’a. To właśnie przebywając w Berneval-le-Grand u Roberta Rossa, Wilde napisał „Balladę o więzieniu w Reading”. Czy to jedynie zbieg okoliczności, czy może świadome nawiązanie Banksy’ego? Tego się zapewne nie dowiemy.

Poniżej możecie zobaczyć materiał filmowy nakręcony podczas nocnej akcji malowania muralu:

[am]

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy