banner ad

B.A. Paris i Wojciech Chmielarz wśród laureatów Bestsellerów Empiku 2021. Aleksandra Zbroja z tytułem Odkrycia Empiku 2021

16 lutego 2022

Polska publiczność już po raz 23. zadecydowała swoimi portfelami, wybierając Bestsellery Empiku 2021. Ogłoszono również Odkrycia Empiku 2021. Które książki klienci sieci kupowali najczęściej? Kogo doceniło jury?

Od pierwszej edycji nagrody Bestsellery Empiku odzwierciedlają rzeczywiste zainteresowania czytelników, słuchaczy i widzów. W 2021 roku klienci salonów Empik i sklepu internetowego Empik.com oraz użytkownicy aplikacji Empik, Empik Go, Empik Music, a także Empik Bilety i Going poprzez swoje kulturalne wybory i zakupy oddali w plebiscycie blisko 50 milionów głosów. I właśnie na tej podstawie wyłoniono laureatów.

Statuetki przyznawane są twórcom najpopularniejszych książek, muzyki i filmów. Brane są pod uwagę całoroczne wyniki sprzedaży poszczególnych tytułów – na wszystkich nośnikach (np. w przypadku książek wydania papierowe i e-booki) i w różnych wydaniach (oprawa miękka, twarda, kieszonkowa). Nominacje były wyłaniane wyłącznie z grona pozycji premierowych, wydanych w danym roku kalendarzowym.

Bestsellery Empiku 2021 w kategoriach książkowych zdominowali polscy twórcy, choć nie zabrakło też zagranicznego akcentu. Nazwiska laureatów odczytywał Zygmunt Miłoszewski.

W kategorii „literatura piękna” popularni autorzy bestsellerów Ken Follett, Heather Morris i Jakub Żulczyk oraz laureatka Bookera Bernardine Evaristo przegrali z debiutantką Joanną Mokosą-Rykalską, która zwyciężyła dzięki książce „Matka siedzi z tyłu. Opowieści z d**y wzięte” (wyd. Wielka Litera), którą… trudno do literatury pięknej zaliczyć. To raczej humorystyczne historie i obserwacje z życia matki i popularnej blogerki. „Czasem bardzo fajnie być z przodu” – powiedziała autorka, odbierając statuetkę i nawiązując do tytułu swojej książki.

Wielokrotnie nominowana w poprzednich latach B.A. Paris w tym roku zwyciężyła w kategorii „literatura popularna”. Jej thriller „Terapeutka” (Wydawnictwo Albatros) opowiadający o obsesji, kłamstwach i rosnącej paranoi wygrał z powieściami Nicholasa Sparksa, Stephena Kinga i Remigiusza Mroza. Autorki nie było na gali, ale przygotowała krótkie wideo. „To dla mnie radość i zaszczyt, że 'Terapeutka’ zdobyła Bestsellera Empiku. Było to możliwe dzięki wielu osobom, przede wszystkim moim polskim czytelnikom – dziękuję im za czytanie moich książek” – powiedziała Paris, obiecując przyjechać do Polski przy najbliższej sposobności.

Nie po raz pierwszy czytelnicy przyznali statuetkę książce ze świata „Magicznego drzewa” Andrzeja Maleszki. Powieść „Stwór” (wyd. Znak Emotikon) to opowieść, w której bohaterowie mogą liczyć na swoich przyjaciół, ich wsparcie i pomysłowość, a więc młodym czytelnikom łatwo się z nimi zaprzyjaźnić, stąd też zwycięstwo w kategorii „literatura polska dla dzieci”. Natomiast w nowej kategorii „rozwój osobisty” Bestsellera Empiku odebrała Natalia de Barbaro za swoją „Czułą przewodniczkę” (Wydawnictwo Agora).

Jeśli chodzi o „audiobooki”, to w minionym roku klienci sieci najchętniej słuchali opowieści z dreszczykiem. Statuetkę odebrali twórcy serialu oryginalnego Empik Go i wydawnictwa Marginesy „Wilkołak” na podstawie powieści Wojciecha Chmielarza – z Aleksandrą Popławską, Cezarym Pazurą, Krzysztofem Zalewskim i Filipem Kosiorem w rolach głównych.

Statuetki w kategoriach Literatura, Muzyka i Film po raz trzeci trafiły również do młodych twórców, których niesztampowa wizja artystyczna wyznacza nowe kierunki rozwoju rodzimej kultury. Zwycięzców Odkryć Empiku wskazały zespoły jurorskie złożone z ekspertów w danej dziedzinie oraz – po raz pierwszy – laureatów z ubiegłych lat. W literackim jury zasiedli Dominika Słowik (Odkrycie Empiku 2019), Witold Szabłowski, Marcin Meller oraz eksperci z Empiku Joanna Marczuk i Marcin Maćkiewicz.

Statuetka Literackie Odkrycie Empiku 2021 powędrowała do Aleksandry Zbroi, która w ubiegłym roku zadebiutowała książką „Mireczek. Patoopowieść o moim ojcu” (Wydawnictwo Agora). To głęboka, dojrzała i miejscami przewrotna historia o dorastaniu z ojcem alkoholikiem. Jurorzy zwrócili szczególną uwagę na „umiejętne znalezienie nowego stylu i obudzenie nowych emocji w – zdawałoby się – wyeksploatowanym już dość mocno temacie”. Docenili również „poruszające i dojrzałe zmierzenie się z własną biografią oraz uniwersalizm literacki odnaleziony w indywidualnych przeżyciach”.

„Jest mi bardzo miło być czyimś odkryciem, bo pisanie tej książki wiązało się dla mnie z wieloma odkryciami i było procesem szalenie refleksyjnym” – dziękowała autorka.

Gala Bestsellerów Empiku była transmitowana na antenie TVN oraz na profilach Empiku w mediach społecznościowych. Uroczystość prowadził Marcin Prokop. Prezenterowi towarzyszyli Gabi Drzewiecka, która wraz z Michałem Szpakiem zrelacjonuje także wydarzenia z backstage’u specjalnie dla widzów streamingu.

Galę Empiku możecie obejrzeć w całości poniżej:

[am]

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy