Pierwsza ekranizacja w dorobku Nanniego Morettiego. Zobacz zwiastun filmu „Trzy piętra” na podstawie powieści Eshkola Nevo

16 lutego 2022

Twórca „Pokoju syna” powraca z poruszającym filmem o miłości, gniewie i wybaczeniu. Splatająca losy mieszkańców rzymskiej kamienicy, rozpisana na dekadę saga powstała w oparciu o nietłumaczoną jeszcze na język polski powieść izraelskiego pisarza Eshkola Nevo. Dystrybutor Gutek Film udostępnił zwiastun ekranizacji.

„Trzy piętra” miały swoją premierę w konkursie festiwalu w Cannes, którego reżyser i aktor Nanni Moretti jest stałym bywalcem. Tym razem na Lazurowe Wybrzeże przywiózł dzieło, w którym rozmach sąsiaduje z intymnością, a do drzwi na zmianę pukają gniew i melancholia.

Ekranizacja powieści Eshkola Nevo rozpoczyna się od wypadku. Ta tragedia na zawsze odciśnie piętno na małżeństwie surowego sędziego (w tej roli wystąpił sam Moretti), a inne dramatyczne zdarzenie z udziałem wiekowego sąsiada położy się cieniem na losach dwóch żyjących drzwi w drzwi rodzin. Kolejne z tytułowych trzech pięter zajmuje młoda matka, żona wiecznie nieobecnego męża. Zajęci swoimi problemami sąsiedzi nie dostrzegają jej dojmującej samotności. Włoski reżyser subtelnie nawiguje pośród splątanych interesów i skłębionych emocji, przekonując, że jedynym sposobem na rozsupłanie konfliktów – nie tylko sąsiedzkich – jest wybaczenie.

„Trzy piętra” to pierwszy film Nanniego Morettiego zrealizowany na podstawie czyjejś powieści. „Nie czuję, żeby to w jakikolwiek sposób mi umniejszało. Może 40 lat temu by tak było. Dziś jestem zadowolony ze swojego wyboru” – powiedział reżyser. Jak dodał, tym razem nie musiał trzymać informacji o scenariuszu czy pracy na planie filmowym w ścisłej tajemnicy, ponieważ każdy mógł zapoznać się z historią w książce.

W filmie mają pobrzmiewać echa melodramatów Pedra Almodóvara i trzymających w napięciu moralitetów Ashgara Farhadiego. W obsadzie, na schodach budynku, spotykają się największe gwiazdy włoskiego kina: Alba Rohrwacher („Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie”, „Córka”), Riccardo Scamarcio („Oni”, „Kod Dedala”), Margherita Buy („Moja matka”, „Habemus papam – mamy papieża”) czy Anna Bonaiuto („Boski”, „Oni”).

„Trzy piętra” zobaczymy w kinach od 29 kwietnia. Poniżej prezentujemy zwiastun:

[am]

Tematy: , , ,

Kategoria: film