banner ad

Annie Proulx otrzyma medal National Book Foundation za wybitny wkład w literaturę amerykańską

26 września 2017


National Book Foundation ogłosiła, że w tym roku medal za wybitny wkład w literaturę amerykańską otrzyma Annie Proulx, autorka m.in. „Kronik portowych” i „Tajemnicy Brokeback Mountain”. Pisarka będzie 30. laureatką wyróżnioną tą honorową nagrodą przyznawaną za życiowe osiągnięcia. Wcześniej medal wręczono m.in. takim twórcom, jak: Judy Blume, Don DeLillo, Joan Didion, E.L. Doctorow, Stephen King, Philip Roth, Ursula K. Le Guin, Elmore Leonard, Norman Mailer, Toni Morrison, John Updike i Tom Wolfe.

„Dzieła Annie Proulx są powszechnie uwielbiane i wyjątkowo znaczące” ? oświadczył David Steinberger, przewodniczący zarządu National Book Foundation. „Głęboki szacunek Proulx dla piękna i złożoności wiejskiej Ameryki pozwolił poznać milionom czytelników szerokie spektrum amerykańskiego życia. Jej oddanie temu, aby stworzyć pełne współczucia, szczere opowieści, sprawiło, że pozostawiła niezatarty ślad w literaturze i stworzyła wpływowe i nieprzemijające dziedzictwo”.

„Talent Annie Proulx do zgłębiania niuansów ludzkiego ducha i czynienia głęboko poruszających refleksji na temat życia na prowincji zapewnił jej miejsce w amerykańskiej literaturze” ? powiedziała Lisa Lucas, dyrektor wykonawcza National Book Foundation. „Oprócz jej zdumiewających osiągnięć literackich, również adaptacje dzieł Proulx znalazły dużą widownię, która mogła nie mieć wcześniej kontaktu z jej twórczością na papierze. Jesteśmy zaszczyceni, mogąc oddać hołd niezwykłemu materiałowi źródłowemu tych sławnych dzieł wizualnych, i ? miejmy nadzieję ? wpłynąć na dalszy wzrost zainteresowania tym wspaniałym dorobkiem literackim”.

„Byłam zaskoczona, kiedy pierwszy raz usłyszałam tę wiadomość” – napisała 82-letnia Proulx w komentarzu przesłanym drogą mailową do Associated Press. „Po prostu nigdy nie myślałam o moich różnorakich dokonaniach jak o jakimś dorobku, który może być traktowany jako wkład w literaturę amerykańską. Mogło się zdawać, że byłam niemalże niedbała w swym pisarstwie, które traktuję jako oddzielne powieści i opowiadania, w odróżnieniu od czegoś uformowanego, holistycznego, co mogłoby być uznane za dorobek życia”.

Nominacje do medalu za wybitny wkład w literaturę amerykańską mogą zgłaszać byli laureaci i finaliści National Book Award, jurorzy, pisarze i literaci z całego kraju. Ostatecznego wyboru dokonuje zarząd National Book Foundation. Oprócz medalu laureat otrzymuje 10 tysięcy dolarów. Nagroda zostanie wręczona Annie Proulx podczas uroczystej gali National Book Awards, która odbędzie się 15 listopada na Manhattanie. Tegoroczną laureatkę przedstawi Anne Hathaway, zapalona czytelniczka i hollywoodzka aktorka, która wystąpiła w filmowej adaptacji opowiadania „Tajemnica Brokeback Mountain”.

Ostatnim dziełem Annie Proulx jest wydana w zeszłym roku powieść „Drwale”, którą polscy czytelnicy poznają już 25 października dzięki wydawnictwu Czwarta Strona. Tuż po premierze książki autorka ogłosiła, że przechodzi na literacką emeryturę. „Będę nadal pisać, bo naprawdę to kocham, ale nie mogę znieść podpisywania książek, wywiadów, tras promocyjnych i całego tego PR-u” ? powiedziała w wywiadzie udzielonym „The Telegraph”. „Od teraz moje historie będą wyłącznie dla mnie. Kiedy skończę pisać, po prostu odłożę je na bok” – dodała, twierdząc, że czytelnicy będą musieli to „jakoś przeboleć”.

[am]
fot. US Embassy Canada/Flickr
źródło: National Book Foundation, Daily Mail

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy