Annie Ernaux przyznała, że przez Nagrodę Nobla nie może skupić się na pisaniu

30 maja 2023

Francuska pisarka Annie Ernaux, która w 2022 roku zdobyła literacką Nagrodę Nobla, powiedziała, że wprawdzie docenia wyróżnienie Akademii Szwedzkiej, to jednak spadło na nią jak bomba i przeszkadza w skupieniu się na pisaniu.

Nagroda Nobla w dziedzinie literatury może być błogosławieństwem, ale i przekleństwem. Z jednej strony przynosi duże pieniądze i ogromną popularność. Ale pociąga za sobą liczne obowiązki i rodzi też niebywałą presję, by sprostać oczekiwaniom co do kolejnego dzieła. Przekonało się o tym wielu pisarzy. Mieszany stosunek do nagrody ma również Annie Ernaux.

Swoimi refleksjami w tej sprawie noblistka podzieliła się z pisarką Sally Rooney podczas Festiwalu w Charleston. „Będę brutalna i powiem, że zdobyłam nagrodę, której nigdy nie chciałam. Nagroda Nobla spadła na mnie. Spadła na moje życie jak bomba. To było ogromny zamęt. Odkąd ją zdobyłam, nie mogę pisać, a akt pisania był zawsze moją przyszłością. Tak więc niemożność wyczekiwania na pisanie jest dla mnie naprawdę bolesna” – wyznała Ernaux.

Jak podkreśliła, otrzymanie Nobla „to wielkie wyróżnienie” i uznanie dla jej twórczości. Zwróciła jednak uwagę na inny aspekt związany z uhonorowaniem przez Akademię Szwedzką. „To, co mnie porusza, to nie sama nagroda, lecz moje rozmowy z ludźmi – kiedy mi mówią, że widzą siebie, czytając moje książki. To poczucie, że nagroda nie należy tylko do mnie, ale do nas wszystkich, ma dla mnie znaczenie” – powiedziała Ernaux.

Przy okazji noblistka pochwaliła swoją młodszą koleżankę po piórze. „Chciałabym podziękować Sally Rooney, ponieważ wiele się nauczyłam, czytając jej książki. Pozwoliły mi zrozumieć pokolenie, które jest coraz bardziej mi odległe” – oświadczyła Ernaux.

[am]
fot. Quinzaine des Réalisateurs/YouTube/Wikimedia Commons
źródło: The Guardian

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy