Ojcowie znacznie rzadziej czytają swoim dzieciom niż matki. Ruszyła ogólnopolska kampania, która ma to zmienić

29 maja 2023

Mężczyźni czytają mniej niż kobiety i zdecydowanie rzadziej czytają swoim dzieciom. W związku z tym rozpoczęto ogólnopolską akcję edukacyjną #TataTeżCzyta, która zachęca ojców, ale też opiekunów do czytania książek najmłodszym. Rady w tym zakresie znalazły się w bezpłatnej broszurze.

Broszura „Supermoc książek #TataTeżCzyta” ma w prosty i przystępny sposób pokazać wszystkim mężczyznom, że wspólne czytanie potrafi dać wiele radości i przyczynić się do rozwoju oraz lepszego życia dzieci. Autorkami publikacji są Maria Deskur, prezeska Fundacji Powszedniego Czytania, oraz Edyta Plich, prezeska Fundacji Wspierania Dzieci w Nauce Edico.

Według badań na temat stanu czytelnictwa książek w Polsce przeprowadzonych przez Bibliotekę Narodową, chłopcy dużo wcześniej (kiedy mają 9-10 lat) i częściej niż dziewczynki porzucają czytanie książek. Brak męskiego wzorca czytającego sprawia, że czytanie bardzo szybko przestaje być dla chłopców atrakcyjne. Jest często przedstawiane jako niemęskie, przeciwstawia mu się sport jako alternatywną formę spędzania wolnego czasu, a przecież rozwój powinien przebiegać holistycznie.

Fundacja Powszechnego Czytania oraz wydawnictwo Tatarak, które są inicjatorami kampanii, przypominają, że ojciec jest dla dziecka przykładem i wzorem, dlatego tak ważne jest, by czytał z nim książki. Badania potwierdzają także, że głośne czytanie wspiera relacje dziecka z rodzicem.

„Jako niewielkie wydawnictwo widzimy pewne mechanizmy jak w soczewce. Zależy nam ogromnie, by czytanie było inkluzywne – i akurat w tym przypadku tymi, których postrzegamy jako niewystarczająco zaproszonych, są mężczyźni. Chcemy, by ojcowie, wujkowie, dziadkowie, opiekunowie czy trenerzy czuli się z czytaniem dobrze, by widzieli w czytaniu świetny sposób na kontakt z dzieckiem, ale też frajdę dla siebie samych” – zaznacza Monika Lutz, prezeska wydawnictwa Tatarak.

Jak to zmienić?

Inicjatorzy kampanii podkreślają, że warto zachęcać mężczyzn – ojców, wujków, dziadków, opiekunów – do czytania. Przekonać, że czytanie może być interesujące i atrakcyjne, a także może wpłynąć na jakość spędzanego czasu z dzieckiem oraz na rozwój dziecka teraz i w przyszłości. By ich wesprzeć – dać gotowe podpowiedzi, jak się do tego zabrać, jak i co najlepiej czytać własnemu dziecku w zależności od jego wieku – powstała właśnie ogólnopolska akcja #TataTeżCzyta oraz wspomniana już publikacja „Supermoc książek #TataTeżCzyta”. Jej autorki Maria Deskur oraz Edyta Plich są od lat zaangażowane w nowoczesną edukację dzieci. Ilustracje do broszury przygotowała Joanna Rusinek, graficzka znana z ilustracji do wielu książek dla dzieci. Treści zawarte w broszurze oparto na badaniach z wielu dziedzin: pediatrii, psychologii, neuronauki, psychologii społecznej i socjologii, a także na wieloletniej praktyce dydaktycznej autorek.

„Od dawna krążyliśmy wokół tematu mniej czytających mężczyzn. To jedna z 'tajemnic poliszynela’ polskiego świata książki. Oczywiście nie chodzi o to, by czytaniem obarczyć wyłącznie mężczyzn. Chciałybyśmy jedynie wesprzeć tych ojców, braci, wujków czy opiekunów, którzy być może nie zdają sobie sprawy, jak ważne jest kilka minut dziennie poświęcone na wspólną lekturę – naprawdę niewielka inwestycja, która może zbudować dużo lepszą przyszłość dziecka” – mówi Maria Deskur.

„Pracuję z rodzicami od wielu lat i widzę na co dzień, jak bardzo temat czytania jest oddelegowany matkom. To naprawdę niedobrze. Dziecko powinno mieć różne wzorce czytelnicze – czytająca matka czy siostra to oczywiście świetna sprawa, ale czytający ojciec, brat czy wuj to nie mniej ważny przykład. Od dawna staram się pokazywać, szczególnie ojcom, związek między czytaniem a sukcesem szkolnym. Praca nad tą niewielką publikacją była spełnieniem marzenia o wyjściu z tym przekazem szerzej. Mam wielką nadzieję, że wiele ludzi z niej skorzysta” – dodaje Edyta Plich.

Z założenia głównymi odbiorcami broszury są mężczyźni czy też konkretnie ojcowie, ale autorki nie wykluczają, że chętnie będą z niej korzystać również matki. Publikacja zawiera także tytuły książek polecanych do czytania dzieciom na każdym etapie ich rozwoju. Jest to lista ponad 30 pozycji rekomendowanych przez polskich wydawców literatury dziecięcej, którzy również zaangażowali się w projekt.

Gdzie znaleźć broszurę?

Broszura „Supermoc książek. #TataTeżCzyta” będzie szeroko dystrybuowana i dostępna nieodpłatnie w 2 wariantach. Wersję cyfrową można ściągnąć na stronie www.TataTezCzyta.pl, natomiast wersję drukowaną można było otrzymać od 25 do 28 maja na Targach Książki w Warszawie, a także pojawi się w wybranych księgarniach oraz w bibliotekach publicznych i przedszkolach w różnych miastach w Polsce. Na stronie akcji będą dostępne również scenariusze zajęć dla bibliotek promujących czytanie wśród ojców. Przykładowo we Wrocławiu publikacja będzie dystrybuowana wśród rodziców za pośrednictwem wybranych przedszkoli i szkół podstawowych. Każda zainteresowana osoba może też ją dostać w siedzibie Wrocławskiego Domu Literatury.

[am]

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy