Wygraj egzemplarze książki „Z życia cyganerii” Henriego Murgera [ZAKOŃCZONY]

10 sierpnia 2023

We współpracy z Wydawnictwem MG przygotowaliśmy konkurs, w którym możecie wygrać egzemplarze książki „Z życia cyganerii” Henriego Murgera.

Do rozdania mamy trzy egzemplarze książki XIX-wiecznego francuskiego pisarza, opisującej codzienność grupki biedujących paryskich artystów, którzy marzą o sławie. Aby wziąć udział w konkursie, wystarczy odpowiedzieć na poniższe dwa pytania.

Pytania konkursowe brzmią następująco: (1) W którym roku ukazało się po raz pierwszy we Francji książkowe wydanie „Z życia cyganerii” Henriego Murgera? (2) Czy znasz jakieś filmy, których fabuła oparta była na motywach książki „Z życia cyganerii? Wymień przynajmniej dwa tytuły.


Konkurs rozstrzygnięty. Prawidłowe odpowiedzi brzmią: (1) Pierwsze książkowe wydanie „Z życia cyganerii” ukazało się we Francji w 1851 roku. (2) Wśród filmów, których fabuła oparta została na motywach książki Murgera, są m.in.: „Cyganeria” (1926) w reż. Kinga Vidora, „Mimi” (1935) w reż. Paula E. Steina, „La Vie de bohème” (1947) w reż. Marcela L’Herbiera, „Życie cyganerii” (1992) w reż. Akiego Kaurismäkiego czy „Cyganeria” (2008) w reż. Roberta Dornhelma.

Egzemplarze książki „Z życia cyganerii” otrzymują:

Joanna Gorzelska,
Patryk Tomasiewicz,
Adam Kubicki.

Nagrody zostaną wysłane w ciągu ok. 2 tygodni (w zależności od tego, kiedy otrzymamy komplet adresów od laureatów).

Odpowiedzi przesyłajcie na adres mailowy redakcji: konkursy.booklips@gmail.com z dopiskiem w temacie „Henri Murger – Z życia cyganerii”.
Zakończenie konkursu w niedzielę, 20 sierpnia, o godzinie 23:59.

Zwycięzcy zostaną wyłonieni przez redakcję spośród prawidłowo udzielonych odpowiedzi.

Nie zapomnijcie podać nam swojego imienia, nazwiska i numeru telefonu. Udział w konkursie i przesłanie swoich danych jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu.

Uwaga! Zgłoszenie konkursowe musi zawierać poniższą formułę:

„Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach konkursowych zgodnie z polityką prywatności strony i regulaminem konkursu”.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Booklips.pl (@booklips)

Opis: Wznowienie książki Henriego Murgera w przekładzie Tadeusza Boya-Żeleńskiego. Osobliwe warunki życia wytworzyły typ cygana, tego króla bez ziemi, owijającego się dumnie dziurawą peleryną niby płaszczem monarszym. Świadomość, że o wartości jego decyduje talent, i tylko talent, stwarza w artyście lekceważenie kodeksu etyki społecznej w stosunku do mieszczucha, filistra, którego uważa jakby za reprezentanta wrogiego plemienia. Niesta­łość dochodów, niestosunek pomiędzy stanem materialnym a wysokim napięciem duchowym, częste wreszcie ocieranie się o świat zbytku – wytwarzają ową specyficzną gospo­darkę, w której owoc kilkumiesięcznej pracy spożywa się w kilka godzin, aby nazajutrz rozpocząć życie czarnej nę­dzy, bardziej w tych kontrastach odpowiadające wyobraź­ni artysty niż ciągła uregulowana mierność.

A wreszcie, te okresy wytężonej pracy, łamania się z samym sobą, to rozbujanie nerwów między upojeniem twórczym a zwąt­pieniem niemocy lub zawodu pociąga za sobą nieodzow­ną potrzebę równie silnych odczynów odurzenia i szalonych wybryków. Ta dekoracyjna strona życia cyganerii, te hulanki i ekscentryczności najbardziej podpadają oczom publiczności, jako iż tamte dnie i noce mozolnej, wytrwa­łej pracy pozostają w cieniu; stąd tyle ciem, wabionych owym łatwym na pozór, barwnym i niefrasobliwym ży­ciem, leci ku temu światu – ażeby w nim spłonąć. Tę też cyganerię, bawiącą się, biesiadującą, całującą ładne buziaki, płatającą tysiączne psoty, wziął Murger za przed­miot swoich Scen. Cyganeria! To pojęcie skrystalizowało się pod piórem Murgera po raz pierwszy i definitywny zarazem…


Tematy: , , , , ,

Kategoria: książkowe