Wygraj egzemplarze książki „Na Zachód od Edenu” Jean Stein [ZAKOŃCZONY]

17 września 2017


We współpracy z wydawnictwem Agora przygotowaliśmy konkurs, w którym możecie wygrać egzemplarze książki „Na Zachód od Edenu” autorstwa Jean Stein.

Do wygrania są trzy egzemplarze książki będącej pasjonującym wielogłosem o życiu w Hollywood, gdzie za wielkimi ambicjami kryją się często małe serca, a za sukcesami ? śmierć najbliższych. Aby wziąć udział w konkursie, wystarczy odpowiedzieć na poniższe pytanie.

Pytanie konkursowe brzmi następująco: Jaki znany film i powieść zainspirowane zostały życiem jednego z bohaterów książki „Na Zachód od Edenu”, potentata naftowego Edwarda L. Doheny’ego? Podaj polskie tytuły obu dzieł.

Odpowiedzi przesyłajcie na adres mailowy redakcji: konkursy.booklips@gmail.com z dopiskiem w temacie „Jean Stein – Na Zachód od Edenu”.
Zakończenie konkursu w sobotę, 30 września, o godzinie 23:59.

?
Konkurs rozstrzygnięty. Prawidłowa odpowiedź brzmi: film „Aż poleje się krew” i powieść „Nafta” Uptona Sinclaira.

Egzemplarze książki „Na Zachód od Edenu” otrzymują:

Bartłomiej Feruś,
Iwona Stach,
Robert Sławiński.

Nagrody wyślemy pocztą w ciągu ok. 2-3 tygodni.
?

Zwycięzcy zostaną wyłonieni przez redakcję spośród prawidłowo udzielonych odpowiedzi.

Uwaga! Nie zapomnijcie podać nam swoich danych (imię, nazwisko, adres, numer telefonu) ? będą nam potrzebne do wysłania nagrody i nie zostaną użyte w żadnym innym celu (po zakończeniu konkursu wszelkie dane są kasowane).

Udział w konkursie i przesłanie swoich danych osobowych jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu.

Jean Stein „Na Zachód od Edenu”

Opis: Kogo tu nie ma? W opowieści o słynnych rodach, które trzęsły Los Angeles i Kalifornią, a poprzez kino ? Ameryką i światem, usłyszymy Lauren Bacall i Arthura Millera, Gore?a Vidala i Joan Didion, Dennisa Hoppera i Katherine Hepburn, a także członków owych klanów ? „rodzin paczłorkowych” powiększających się wraz z kolejnymi małżeństwami i rozwodami ? oraz ludzi będących na ich usługach, powierników najdziwniejszych sekretów.

„Dzieje Los Angeles są jak podniecająca przejażdżka kolejką górską, która stopniowo zamienia się w koszmar” ? stwierdza jeden z bohaterów i zarazem narratorów tej historii, splatanej przez autorkę niczym perfekcyjny warkocz, przywodzący na myśl „samomówiące” książki noblistki Swietłany Aleksijewicz. W pięciu panoramicznych, zazębiających się rodzinnych sagach ten koszmar miewa różną postać.

Dlaczego Edward L. Doheny, legendarny krezus naftowy, umarł w biedzie i niesławie? Co zdarzyło się naprawdę między jego synem i sekretarzem: który zastrzelił którego, by po chwili popełnić samobójstwo?

Jaki mit stworzył Jack Warner, szef słynnej wytwórni Warner Brothers, że „z jednej strony istnieli normalni, szarzy ludzie, z drugiej ? Warnerowie”? Ta historia jest dla nas ciekawa wyjątkowo, w końcu bracia przyjechali do Ameryki z Krasnosielca koło Ostrołęki. „Przyszli znikąd i założyli biznes, o jakim nigdy wcześniej nie słyszano”, a sam Jack tłumaczył Einsteinowi: „Pan ma swoją teorię względności, a ja mam swoją: nigdy nie okazuj względów krewnym!”. Co spowodowało, że zmienił się w potwora?

Książkę zamyka niezwykła historia rodziny samej autorki, której ojciec, litewski Żyd Jules Stein, był jednym z pierwszych kreatorów wielkich karier. Nie tylko aktorskich, o czym świadczy bulwersująca historia politycznych działań młodego Ronalda Reagana.

Choć w „Na zachód od Edenu” anegdota goni anegdotę, a szokujące bogactwo, ciężkie od diamentów i rubinów wkładanych przez znudzone żony do kąpieli w nowym basenie, sąsiaduje z brakiem jakichkolwiek skrupułów i skrajnym egoizmem, ta znakomita książka jest czymś więcej niż opowieścią o Ameryce w jej skrajnym wydaniu. Owiana specyficzną nostalgią za złotymi latami Hollywood, oświetlająca zdarzenia z różnych, wykluczających się stron, jest kapitalną wiwisekcją ludzkiej natury i ilustracją słynnego cytatu z Chandlera, że „prawo jest wtedy, gdy je sobie kupisz, i na miarę tego, ile zapłaciłeś”.

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: książkowe