„Nieprzysiadalność. Autobiografia” – wywiad rzeka Rafała Księżyka z Marcinem Świetlickim zapowiedziany na 26 października

15 września 2017


Wydawnictwo Literackie zapowiada na 23 października premierę publikacji, która z pewnością zainteresuje wielbicieli Marcina Świetlickiego. W wywiadzie rzece „Nieprzysiadalność. Autobiografia” jeden z najwybitniejszych polskich poetów współczesnych, który z sukcesem łączy dwa pola działań: literaturę i muzykę, opowiada Rafałowi Księżykowi o swoim życiu.

„Nie wszyscy będą zadowoleni! Nie wszyscy!” – ostrzega tajemniczo Świetlicki. Z reguły nieskory do zwierzeń i pilnie strzegący granicy prywatności artysta w tej książce opowiada zaskakująco otwarcie o sobie, nie pomijając epizodów bolesnych, trudnych, a nawet dramatycznych, nie popada jednak nigdy w tani sentymentalizm ani celebrycki ekshibicjonizm.

W opowieściach Marcina Świetlickiego pojawią się między innymi najważniejsi twórcy pokolenia „brulionu”, muzycy zespołu Świetliki, dziennikarze i redaktorzy „Tygodnika Powszechnego”, malarze Grupy Ładnie, legendarne postacie sceny muzycznej, artyści z którymi na przestrzeni lat przyjaźnił się, wadził, współpracował. Jak pisze wydawca, niezwykły zmysł obserwacji oraz ironiczne spojrzenie pozwalają Świetlickiemu tworzyć żywe i kapitalnie uchwycone portrety indywidualne i środowiskowe. Wyłania się z tego odmalowany z odrębnej perspektywy zapis przemian Polski ostatnich czterdziestu lat.

W tej obszernej, 670-stronicowej książce, bogato zdobionej zdjęciami i archiwaliami, wątki biograficzne przeplatają się z refleksjami dotyczącymi nie tylko sztuki, ale także przyjaźni, miłości, rodzicielstwa, lojalności, wiary, pokusy autodestrukcji i woli przetrwania.

Nie bez przyczyny wywiad rzeka o charakterze autobiograficznym otrzymał tytuł „Nieprzysiadalność” po jednym z najsłynniejszych utworów Świetlickiego. „Mogłem uczestniczyć w panelach, jeździć na stypendia, w radiu i telewizji czytać z kartki swoje wiersze, które nie byłyby takie, jakie są, tylko byłyby takie, żeby się wszystkim podobały. Mogłem tak zrobić, być może byłbym spokojniejszy, byłbym szczęśliwszy. Mogłem tak wybrać, ale tak nie wybrałem” – mówi Świetlicki na kartach książki.

Wywiad rzekę z Marcinem Świetlickiem przeprowadził Rafał Księżyk, dziennikarz i krytyk muzyczny, znany m.in. z łamów „Brumu”, „Anteny Krzyku” i „Machiny” oraz audycji prowadzonych w „Radiostacji”. Obecnie pracuje jako redaktor naczelny „Playboya”, a w wolnym czasie pisze książki, najczęściej w formie wywiadu rzeki. Jego rozmówcami byli już Tomasz Stańko, Robert Brylewski, Kazik Staszewski i Tymon Tymański. Marcin Świetlicki idealnie pasuje do tego panteonu artystów niezależnych, podążających własną drogą twórczą.

Poniżej możecie zapoznać się przedpremierowo z dwoma przykładowymi stronami z książki, które Marcin Świetlicki udostępnił na swoim profilu na Facebooku:

Okładka książki „Nieprzysiadalność. Autobiografia”:

fot. i źródło: Wydawnictwo Literackie

Tematy: , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi