Wygraj egzemplarze książki „Już nie żyjesz. Historia bombardowań” Svena Lindqvista [ZAKOŃCZONY]

9 czerwca 2023

Wspólnie z Wydawnictwem W.A.B. organizujemy konkurs, w którym możecie wygrać egzemplarze książki reporterskiej „Już nie żyjesz. Historia bombardowań” autorstwa Svena Lindqvista.

Do rozdania mamy trzy egzemplarze książki, w której autor przedstawia historię wojny prowadzonej z powietrza oraz pokazuje wymiar kulturowy i polityczny jej niszczycielskich skutków. Aby wziąć udział w konkursie, wystarczy odpowiedzieć na poniższe pytania.

Pytania konkursowe brzmią następująco: (1) Jak nazywała się i ile ważyła najcięższa bomba lotnicza, którą użyto podczas II wojny światowej? (2) Ile książek Svena Lindqvista (włącznie z najnowszą) ukazało się w Polsce nakładem Wydawnictwa W.A.B.?


Konkurs rozstrzygnięty. Prawidłowe odpowiedzi brzmią: (1) Najcięższą bombą lotniczą używaną podczas II wojny światowej była brytyjska bomba burząca Grand Slam, która ważyła blisko 10 ton (wg różnych źródeł 9979 lub 9988 kg). (2) Wydawnictwo W.A.B. wydało trzy książki Svena Lindqvista w Polsce: „Już nie żyjesz. Historia bombardowań”, „Terra nullius. Podróż przez ziemię niczyją” i „Wytępić całe to bydło” (dwie ostatnie wznowiono później w jednym tomie zatytułowanym „Podbój”).

Egzemplarze książki „Już nie żyjesz. Historia bombardowania” otrzymują:

Patryk Rospondek,
Bartłomiej Biront,
Elżbieta Tomczyńska.

Nagrody zostaną wysłane w ciągu ok. 2 tygodni (w zależności od tego, kiedy otrzymamy komplet adresów od laureatów).

Odpowiedzi przesyłajcie na adres mailowy redakcji: konkursy.booklips@gmail.com z dopiskiem w temacie „Już nie żyjesz. Historia bombardowań”.
Zakończenie konkursu w niedzielę, 18 czerwca, o godzinie 23:59.

Zwycięzcy zostaną wyłonieni przez redakcję spośród prawidłowo udzielonych odpowiedzi.

Nie zapomnijcie podać nam swojego imienia, nazwiska i numeru telefonu. Udział w konkursie i przesłanie swoich danych jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu.

Uwaga! Zgłoszenie konkursowe musi zawierać poniższą formułę:

„Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach konkursowych zgodnie z polityką prywatności strony i regulaminem konkursu”.

Opis: „Pierwszego listopada 1911 roku porucznik Giulio Gavotti wychylił się z kokpitu prymitywnego samolotu nad północnoafrykańską oazą Tagiura i rzucił granat ręczny Haasen. Tak narodziła się jedna z najbardziej niszczycielskich taktyk wojennych XX wieku – bombardowanie.”

Sven Lindqvist w pasjonującym reportażu „Już nie żyjesz. Historia bombardowań” przedstawia historię wojny prowadzonej z powietrza oraz pokazuje wymiar kulturowy i polityczny jej niszczycielskich skutków.

Autor prowadzi czytelnika po wydarzeniach ostatniego wieku, łącząc totalną II wojnę światową, wojnę koreańską i wojnę w Wietnamie z wojną kolonialną sprzed wieków, i niczym Julio Cortázar w „Grze klasy” pozwala mu poznawać je chronologicznie lub w tematycznie w zależności od sposobu czytania – według klucza lub w kolejności rozdziałów. W ten sposób Lindqvist tworzy labirynt wydarzeń, który ilustruje ludobójcze fantazje leżące u podstaw zniszczeń spowodowanych bombardowaniami.

Badając różnorodne tematy, takie jak historia wojskowości i strategia, ewolucja prawa międzynarodowego, fantastyka naukowa z przełomu wieków i doświadczenia cywilów, Lindqvist stworzył bogatą opowieść o przeszłości i przyszłości ludzkich konfliktów od której nie sposób się oderwać do ostatniej strony.


Tematy: , , , ,

Kategoria: książkowe