Do wygrania polskie komiksy z katalogu Kultury Gniewu [ZAKOŃCZONY]

21 grudnia 2023

Wspólnie z Kulturą Gniewu przygotowaliśmy konkurs, w którym możecie wygrać komiksy polskich autorów z katalogu tego wydawnictwa.

Do rozdania mamy cztery komiksy z oferty Kultury Gniewu: (1) „Retro” Łukasza Ryłko, (2) „Fragmenty chaosu” Pawła Garwola, (3) „Pętla linii 168” Xulma oraz (4) „Przygody Stasia i Złej Nogi” Tomasza Spella. Aby wziąć udział w konkursie, wystarczy odpowiedzieć na poniższe pytanie.

Pytanie konkursowe brzmi następująco: Które komiksy polskich autorów opublikowane przez Kulturę Gniewu doczekały się też zagranicznych wydań? Wymień przynajmniej dwa tytuły.


Konkurs rozstrzygnięty. W odpowiedzi na pytanie podawaliście m.in. takie tytuły, jak: „Achtung Zelig” Krzysztofa Gawronkiewicza i Krystiana Rosińskiego, „Powstanie. Za dzień za dwa” Marzeny Sowy i Krzysztofa Gawronkiewicza, „Podgląd” Daniela Chmielewskiego i Marcina Podolca, „Fugazi Music Club” Marcina Podolca, „Pan Żarówka” Wojtka Wawszczyka czy „Kajko i Kokosz: Szkoła latania” Janusza Christy. 

Egzemplarze komiksów Kultury Gniewu otrzymują:

Karolina Mielewczyk („Retro”),
Dawid Iwanicki („Fragmenty Chaosu”),
Michał Kiczka („Pętla linii 168”),
Bartek Grabowski („Przygody Stasia i Złej Nogi”).

Nagrody zostaną wysłane w ciągu ok. 2 tygodni (w zależności od tego, kiedy otrzymamy komplet adresów od laureatów).

Odpowiedź oraz tytuł jednego z czterech wymienionych komiksów, który chcielibyście wygrać, przesyłajcie na adres mailowy redakcji: konkursy.booklips@gmail.com z dopiskiem w temacie „Polskie komiksy z Kultury Gniewu”.
Zakończenie konkursu w niedzielę, 31 grudnia, o godzinie 23:59.

Zwycięzcy zostaną wyłonieni przez redakcję spośród prawidłowo udzielonych odpowiedzi.

Nie zapomnijcie podać nam swojego imienia, nazwiska i numeru telefonu. Udział w konkursie i przesłanie swoich danych jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu.

Uwaga! Zgłoszenie konkursowe musi zawierać poniższą formułę:

„Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach konkursowych zgodnie z polityką prywatności strony i regulaminem konkursu”.

Łukasz Ryłko „Retro”: Chłopiec mszczący się za śmierć ulubionego kanarka. Pisarz chcący sprzedać duszę diabłu za odrobinę talentu. Niezwykła kobieta chcąca przeżyć niezapomnianą noc. Detektyw będący na tropie tajemniczych porywaczy. To tylko kilka postaci, których losy przetną się na kartach komiksu „Retro”.

Zabawna, ale także melancholijna opowieść Łukasza Ryłko pełna jest nawiązań do filmu i literatury. Czasem są one wyraźne, czasem sprytnie ukryte, gdzieś na drugim planie. Ich odnajdywanie to tylko jedna z wielu przyjemności płynących z lektury „Retro”. Olbrzymie wrażenie robi warstwa graficzna komiksu – pełne detali czarno-białe rysunki przypominają najlepsze dokonania klasyków polskiej ilustracji. A na koniec pozostaje jeszcze złożenie w całość puzzli, jakimi są poszczególne rozdziały komiksu. Jaki wyłoni się obraz?

„Retro” Łukasza Ryłko to nowe wydanie jego „Śmiercionośnych” z roku 2007. Nie tylko w większym formacie, ale również poszerzone o wcześniej niepublikowane historie „Zimny drań”, „Opowieść wigilijna” oraz „…”, a także „Kara”, komiks który rozpoczyna album i który zdobył wyróżnienie podczas Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Łodzi w 2005 roku.

Paweł Garwol „Fragmenty chaosu”: Szkatułkowa opowieść Pawła Garwola to lot przez czasoprzestrzeń od wielkiego bum do pozornie małego pstryk. Pomiędzy nimi znajdą się wielkie pytania o istnienie i małe pytania o zawartość kociej miski, konsekwencje namiętności i rozwoju cywilizacji. „Fragmenty chaosu” układają się w całość, która zachęca do spojrzenia na historię świata i ludzkości w niecodzienny sposób.

Wielokrotnie wyróżniany Paweł Garwol, znany z takich tytułów jak „Bez końca” czy „Chwila jak płomień” (wydanych przez Kulturę Gniewu w 2012 i 2013 roku), tym razem proponuje album, w którym w pełni pokazuje swoje możliwości twórcze, błyskotliwą obserwację świata i refleksję nad współczesną kulturą. Przy tym zachowuje właściwe sobie poczucie humoru i żonglowanie popkulturowymi nawiązaniami wpisanymi w barwne, dynamiczne plansze.

Xulm „Pętla linii 168”: Czy odważysz się wsiąść w trolejbus linii 168 i pojechać nim aż do końca trasy? Czy można cofnąć czas? Czy można tym razem zdążyć na pierwszą lekcję? Czy można przeżyć studniówkę jeszcze raz? Czy można nie stracić przyjaciółki? Nie zawsze.

Jedna decydująca chwila grozy zmienia losy trójki przyjaciół ze szkoły średniej, a przygotowania do matur i nastoletnie rozterki zaczynają blednąć przy niezwykłym odkryciu, jakiego dokonuje Zosia, wsiadając do pozornie zwykłego trolejbusu. Xulm stwarza laboratorium czasu – zapętlając zdarzenia, odkrywa ich warstwy i sprawdza, czy można bezkarnie ingerować w bieg historii.

Tomasz Spell „Przygody Stasia i Złej Nogi”: Nowe wydanie słynnego komiksu Tomasza Spella, autora m.in. „Zasady Trójek” i jednego z najbardziej utalentowanych młodych polskich twórców komiksów.

Staś i Zła Noga – takiego duetu jeszcze w komiksie nie było! Staś to chłopiec poruszający się na wózku inwalidzkim, który swoje fizyczną niepełnosprawność rekompensuje absolutnie szaloną wyobraźnią. Zła Noga to przyczyna zdrowotnych kłopotów chłopca, ale też jego najlepsza przyjaciółka i towarzyszka szalonych przygód. Jest jeszcze mama. Mama się martwi, a jednak wierzy, walczy i bezwarunkowo kocha. Ich słodko-gorzkie perypetie wywołują uśmiech, wzruszają, a czasem wprawiają w zakłopotanie. Bo co odpowiedzieć Złej Nodze, która chce zostać kosmonautą?

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: książkowe