Zapowiedzi Wydawnictwa Cyranka na 2024 rok

7 lutego 2024

Wydawnictwo Cyranka nie ustaje w dostarczaniu nam wysokojakościowej literatury polskich i zagranicznych autorów. Sprawdźcie, jakie książki oficyna przygotowuje na 2024 rok.

Katarzyna Pochmara-Balcer „Swobodne wpadanie” – premiera 29 lutego

Nowa powieść autorki nominowanej do Nagrody Conrada, Nagrody Gombrowicza i Nagrody Norwida. Barwny, nietuzinkowy mężczyzna składa nieoczekiwaną wizytę w domu córki, wprowadzając w jej poukładane życie chaos i trudną do uniesienia tajemnicę. Choć dawniej nie poświęcał rodzinie czasu, wymaga zaangażowania i pomocy, a jednocześnie nie chce powiedzieć, co mu się przydarzyło. Jest niespokojny, znika na całe dnie, a gdy wraca, nerwowo spogląda na ekran telefonu. Córka zaczyna podejrzewać najgorsze. Niewielkie mieszkanie na ósmym piętrze staje się areną, na której ścierają się siły dwóch pokoleń, światopoglądów i moralności.

James Hannaham „Wszyscy mieli w dupie, co stało się z Carlottą”, tłum. Maciej Świerkocki – premiera: 28 marca

Carlotta Mercedes dorasta na Brooklynie. Dorasta jako Dustin i właśnie jako Dustin trafia za kraty. Wyrok: dwadzieścia pięć lat więzienia za udział w napadzie z bronią. W zakładzie karnym, prawdziwym piekle na ziemi, przyjmuje imię Carlotta i zaczyna żyć jako kobieta. Administracja więzienia odmawia jej prawa do decydowania o sobie, w związku z czym Carrlotta siedzi na bloku z facetami, którzy ją maltretują. Odsiadka zdaje się nie mieć końca, ale po przeszło dwóch dekadach, podczas piątego wystąpienia przed komisją ds. zwolnień warunkowych w końcu dostaje zgodę na opuszczenie zakładu. Po wyjściu czeka na nią nieznane miasto. Brooklyn jest obcy, zgentryfikowany. Nie ma już jej przyjaciół. Nie ma dawnego świata. Carlotta musi zacząć wszystko od nowa. Uporządkować relacje z rodziną, która nie akceptuje jej tożsamości. Pojednać się z synem. Wszystko wydaje się niebezpieczne. Jedno potknięcie i znowu trafi za kraty. Być może tego właśnie chce system, który stworzyła Ameryka.

Agnieszka Jelonek „West Farragut Avenue” – premiera: kwiecień

Wstrząsająca powieść oparta na prawdziwej historii. Agnieszka Jelonek pisze o miłości życia, którą przerwał niewiarygodny splot okoliczności. Autorka leci do Stanów, by odkryć tajemnicę śmierci swojego partnera. By dowiedzieć się, jak zginął, porozmawiać z ludźmi, którzy go znali, i którzy pomogą jej zrozumieć, co się wydarzyło. A tak naprawdę, by poradzić sobie z dojmującym poczuciem straty i pomóc zagoić się ranom.

Chetna Maroo „Western Lane” – premiera: maj

Książka-finalistka Bookera 2023. Jedenastoletnia Gopi trenuje squasha od najmłodszych lat. Kiedy umiera jej matka, ojciec zapisuje ją na wymagający program treningowy, a gra staje się jej światem. Powoli oddala się od sióstr, niknie… „Western Lane” wykorzystuje sport zarówno jako kontekst, jak i metaforę. To niezwykle sugestywny debiut o rodzinie zmagającej się z żałobą, napisany nieskazitelnym językiem, który rozbrzmiewa niczym odgłos piłki uderzonej czysto, mocno i z dźwięcznym echem.

Katarzyna Michalczak „Gdzie zgłosić dzikie zwierzę” – premiera: czerwiec

Nowa książka Katarzyny Michalczak nominowanej do Nagrody Literackiej Gdynia za zbiór opowiadań „Klub snów”. „Gdzie zgłosić dzikie zwierzę” to czasem smutna, często zabawna, wspierająca proza opowiadająca o zmaganiach autorki z ADHD.

Jadwiga Malina „Przysłona” – premiera: sierpień

Jeszcze nie dzieje się nic złego. Trwa zima. Emilia chce jak najszybciej wyjechać. Wrócić do Francji, gdzie pracuje, jako opiekunka osób starszych. Jak sama mówi, lepsze to, niż robota przy taśmie. Byle dalej od domu, starych mebli, świętych obrazów, zrzędzenia babki. Dwa miesiące czekała na telefon, i wreszcie jest. Nowe mieszkanie. Nowi ludzie. Nowa podopieczna. Wydaje się, że ma fart, a może nawet szczęście, jednak wkrótce wszystko się zmienia. Podczas Wielkanocy, za sprawą pewnego zdjęcia, wydarza się coś dziwnego. Odtąd nic nie będzie już takie samo.

Radka Franczak „Godzina wieloryba” – premiera: wrzesień

Radka Franczak powraca z powieścią o relacjach człowieka z naturą. Pewnego dnia tajemnicza narratorka wyrusza w podróż, by zrozumieć zwyczaje wielorybów. Chce dowiedzieć się o nich jak najwięcej, chronić je. Ma poczucie, że w ich imieniu powinna przekazać światu wiadomość. Ale jaką? W amerykańskim Instytucie Oceanografii zadaje ważne pytanie: Ile mamy czasu? Odpowiedz jest niepokojąca.

W tym roku Cyranka inicjuje również serię Sygnet, w której ukazywać się będą nowe wydania najlepszych tytułów z katalogu oficyny. W pierwszej kolejności ukażą się dramat „Żywot i śmierć pana Hersha Libkina z Sacramento w stanie Kalifornia” Ishbel Szatrawskiej oraz powieść „Kości, które nosisz w kieszeni” Łukasz Barysa. W planach jest również nowa książka Małgorzaty Halber pt. „Hałas”.

fot. mat. wyd. Cyranka

Tematy: , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi