Radość pisania ? wystawa rękopisów Wisławy Szymborskiej w Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie

25 lutego 2019


Rękopisy wierszy noblistki, a wśród nich „Pytania zadawane sobie”, „Cebula”, „Kot w pustym mieszkaniu” i „Radość pisania” będzie można zobaczyć na wyjątkowej wystawie, która 26 lutego zostanie otwarta w Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie. Pretekstem do jej przygotowania jest digitalizacja rękopisów wierszy i opublikowanie ich w Jagiellońskiej Bibliotece Cyfrowej oraz na stronach Polony ? największej biblioteki cyfrowej w Polsce.

Podczas wystawy „Radość pisania” miłośnicy poezji będą mogli obejrzeć 30 rękopisów i maszynopisów wierszy ze wszystkich tomów noblistki oraz egzemplarze pierwszych wydań tomów poetyckich, w których teksty zostały opublikowane. Dodatkowo, zaprezentowane zostaną wydania poezji Szymborskiej w tłumaczeniach na języki obce, m.in. na chiński, angielski, włoski, portugalski, szwedzki, serbski. Zestawienie oryginałów rękopisów z ich wersjami cyfrowymi oraz publikacjami książkowymi da możliwość przyjrzenia się procesowi twórczemu jako całości ? od pierwszych szkiców po wersję ostateczną, która trafia do czytelników.

Swoje miejsce na wystawie znajdzie również czcionka „Szymborska”. Autorem projektu inspirowanego twórczością poetki jest Radosław Łukasiewicz. Jego propozycję wyłoniono spośród zgłoszeń nadesłanych na międzynarodowy konkurs, który w 2014 roku zorganizowały Fundacja Miasto Literatury oraz Fundacja Wisławy Szymborskiej wraz z Krakowskim Biurem Festiwalowym i Fundacją Sztuki Nowej „Znaczy się”.

Wystawa jest wydarzeniem towarzyszącym opublikowaniu w przestrzeni cyfrowej autografów wierszy Wisławy Szymborskiej. W Jagiellońskiej Bibliotece Cyfrowej i na platformie Polony udostępnionych będzie ok. 200 obiektów: autografy, maszynopisy i wydruki komputerowe z odręcznymi dopiskami; wiersze, poezja niepoważna, maszynopis mowy noblowskiej.

Przygotowanie cyfrowej wersji rękopisów poetki po pierwsze daje szeroki dostęp do jej spuścizny twórczej. Po drugie, pozwala Bibliotece odpowiednio zabezpieczyć i zachować oryginały rękopisów. „Jeszcze do niedawna charakter pisma poety w postaci autografu był rzadko dostępny dla czytelników, nielicznym znany był z wydań bibliofilskich, zaledwie garstka badaczy miała szansę go analizować w odpowiednio zabezpieczonej czytelni. We współczesnym świecie technologii cyfrowych możemy zaprezentować autografy wierszy Wisławy Szymborskiej, wychodząc poza ograniczenia regulaminów bibliotecznych oraz fizyczne uwarunkowania ochrony konserwatorskiej” ? podkreśla prof. dr hab. Zdzisław Pietrzyk, Dyrektor Biblioteki Jagiellońskiej.

„Jagiellońska Biblioteka Cyfrowa, jako zasób dostępny bez ograniczeń, otwiera przed naszymi czytelnikami, związanymi zwłaszcza ze środowiskiem akademickim, szerokie możliwości poznawcze i badawcze. Dla tych, którzy dotychczas znali utwory Wisławy Szymborskiej tylko z wersji drukowanych, rękopisy z pewnością staną się inspiracją do przyjrzenia się jej twórczości na nowo ? można rzec ? w wersji źródłowej. Dzięki kopiom cyfrowym wszyscy zainteresowani ? zarówno wielbiciele jej twórczości jak i badacze ? mogą zapoznać się z autografami poetki z każdego miejsca na świecie i przez całą dobę, jednocześnie Biblioteka w doskonalszy sposób będzie mogła zabezpieczyć rękopiśmienne oryginały” ? dodaje Pietrzyk.

Rękopisy Szymborskiej można oglądać w Bibliotece Jagiellońskiej (al. Mickiewicza 22 w Krakowie, wejście od ul. Oleandry 3) w terminie od 26 lutego do 27 marca. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

Tematy: , , , , ,

Kategoria: wydarzenia