Zwiastun miniserialu na podstawie „Imienia róży” Umberta Eco. W obsadzie m.in. John Turturro i Piotr Adamczyk

25 lutego 2019


Włoska stacja RAI udostępniła pierwszy zwiastun 8-odcinkowego miniserialu na podstawie „Imienia róży” Umberta Eco. W anglojęzycznej produkcji zobaczymy takich aktorów, jak John Turturro, Rupert Everett i Michael Emerson. Na ekranie pojawi się również Piotr Adamczyk oraz plejada włoskich gwiazd kina i telewizji.

Kosztujący 27 milionów dolarów serial jest drugą ekranizacją najsłynniejszej powieści Umberta Eco. Zmarły w 2016 roku pisarz osobiście nadzorował prace nad scenariuszem. Być może dlatego wiele dialogów w fabule jest ? jak twierdzi aktor Rupert Everett ? dosłownie przeniesionych z kart książki.

Akcja „Imienia róży” rozgrywa się w 1327 roku. Uczony franciszkanin, Wilhelm z Baskerville, przybywa ze swoim uczniem i sekretarzem do opactwa benedyktynów położonego na północy kraju. Bracia są pogrążeni w ponurym nastroju z powodu zagadkowej śmierci jednego z mnichów. Ponieważ za kilka dni w klasztorze mają gościć dostojnicy kościelni, z wielkim inkwizytorem Bernardem Gui na czele, opat zwraca się do Wilhelma z prośbą o wyjaśnienie okoliczności śmierci mnicha. Tymczasem dochodzi do kolejnych morderstw. Franciszkanin szybko orientuje się, że kluczem do rozwiązania zagadki jest klasztorna biblioteka i kryjący się w niej imponujący księgozbiór, w którym nie brakuje również dzieł uznawanych za niebezpieczne.

„Nie dajcie się zwieść tym XIV-wiecznym obyczajom i scenerii” ? mówi aktor John Turturro. „Sercem tej opowieści jest starcie między fanatykami i wolnomyślicielami, między wiedzą a ignorancją, między tyranią a demokracją. To nie przypadek, że jeden z wersów mówi: 'Ślepi przywódcy prowadzą ślepych ludzi do otchłani'”.

Turturro wciela się w głównego bohatera, Wilhelma z Baskerville. Inkwizytora Bernarda Gui gra z kolei Rupert Everett. „Tych dwóch nie mogło się bardziej różnić. Jeśli Wilhelm kocha książki i zawartą w nich wiedzę, Bernard chciałby zachować tylko Biblię i spalić wszystkie inne księgi. Jeśli Wilhelm uwielbia wątpić we wszystko, a nawet w siebie, ciągle poszukując prawdy, Bernard jest przekonany, że już ją posiadł. To konflikt między wolnością myśli a nietykalnością dogmatów” ? komentuje aktor.

W obsadzie serialu znaleźli się również Damien Hardung (Adso z Melku), Michael Emerson (opat Abbon z Fossanovy), Richard Sammel (Malachiasz z Hildesheimu), James Cosmo (Jorge z Burgos), Fabrizio Bentivoglio (Remigiusz z Varagine), Greta Scarano (Anna) i Stefano Fresi (Salwator). Na ekranie zobaczymy również polskiego aktora Piotra Adamczyka w roli Severinusa. Niedawno udostępnił on na swoim profilu na Instagramie zdjęcie z planu, które możecie zobaczyć poniżej.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Piotr Adamczyk (@piotradamczykactor)

Za reżyserię serialu odpowiedzialny jest Giacomo Battiato. Scenariusz pod okiem Umberta Eco pisali Andrea Porporati i Nigel Williams. Telewizyjna wersja „Imienia róży” składać się będzie z ośmiu odcinków. Każdy ma trwać około godziny. Miniserial zakupiła stacja BBC w Wielkiej Brytanii, Sky w Niemczech, OCS we Francji oraz grupa ITI w Polsce. Włosi będą mogli oglądać produkcję już w marcu. Data polskiej premiery nie jest jeszcze znana.

Poniżej możecie zobaczyć anglojęzyczny zwiastun serialu „Imię róży”:

Włoskojęzyczny zwiastun serialu, w którym znajdziecie wiele innych ujęć:

[am]

Tematy: , , , , ,

Kategoria: film