Powieści Kornela Makuszyńskiego w gwiazdorskiej obsadzie. Empik Go wypuszcza serię słuchowisk

23 lutego 2024

Nikodem Rozbicki, Aleksandra Domańska, Antonina Litwiniak, Zbigniew Zamachowski i Martyna Byczkowska to aktorzy, którzy wcielają się w bohaterów buntowniczych historii Kornela Makuszyńskiego. Popularne powieści dla dzieci i młodzieży powracają w nowej odsłonie. W Empik Go pojawiły się właśnie słuchowiska i audiobooki na podstawie najpopularniejszych tytułów. Kolejne za miesiąc.

Kornel Makuszyński to jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy. Jego wyjątkowe historie o dzieciach i młodzieży, która nie boi się popełniać błędów, kocha przygody i wyróżnia się ogromną odwagą, podbiły serca milionów czytelników, widzów i słuchaczy. Już blisko 100 lat kultowe powieści Makuszyńskiego i ich filmowe ekranizacje kształtują wyobraźnię kolejnych pokoleń. Teraz przyszedł czas na ich odświeżenie. Okazję ku temu dało wejście dzieł pisarza do domeny publicznej.

Tym razem mamy możliwość poznać twórczość Makuszyńskiego w formie słuchowisk i audiobooków. Produkcje zrealizowano na zlecenie Empik Go. 22 lutego pojawiły się w nowych wersjach awanturnicza bajka „O dwóch takich, co ukradli księżyc”, detektywistyczny „Szatan z siódmej klasy”, emancypacyjna historia „Panny z mokrą głową” czy sentymentalna opowieść o przyjaźni „Przygody wesołego diabła”. Miesiąc później do serii dołączą trzy słuchowiska: „Szaleństwa Panny Ewy”, „Awantura o Basię” oraz „Bezgrzeszne lata”. Tytuły oprócz odświeżonej warstwy językowej zyskały także oprawę muzyczną np. inspirowaną big-beatem.

Kornel Makuszyńskim tworzył historie zarówno dla dzieci, jak i młodzieży. Wśród stworzonych przez niego bohaterów możemy znaleźć płynących z prądem nauczycieli i artystów, czułych rodziców, mocne dzieciaki, które nie boją się mówić „nie” i młode dziewczyny potrafiące walczyć o swoje. Wielu nazywa Makuszyńskiego prekursorem literatury dziewczyńskiej. Dlatego w rolach głównych słuchowisk Empik Go obsadził utalentowane aktorki młodego pokolenia. W produkcjach usłyszymy m.in. Martynę Byczkowską („Panna z mokrą głową”), Antoninę Litwiniak („Awantura o Basię”), Magdalenę Koleśnik, Aleksandrę Domańską („O dwóch takich, co ukradli księżyc”) czy Annę Szymańczyk („Szaleństwa Panny Ewy”). Towarzyszą im aktorzy: Nikodem Rozbicki, Zbigniew Zamachowski („Szatan z siódmej klasy”), Jarosław Boberek („Przyjaciel wesołego diabła”) czy Janusz Zadura („Bezgrzeszne lata” i „O dwóch takich, co ukradli księżyc”).

„Uwielbiam czytać książki dla dzieci i dla młodzieży. Jak dziecku zaczniesz czytać bez emocji, to dziecko po prostu ci zaśnie. Chyba że o to chodzi. Masz obowiązek bawić się głosami. Możesz się wygłupiać jak chcesz” – mówi Janusz Zadura, aktor dubbingowy znany z takich produkcji jak „Madagaskar”, „Sezon na misia” czy „Strażnicy Galaktyki”. „Bardzo ważna jest wyobraźnia, ale jak się czyta własnemu bratu książki dla dzieci, to się wie, jak to robić, lubię to robić” – dodaje Martyna Byczkowska, którą niedawno oglądaliśmy w serialu „1670”. „Mam ambicję zrobić to dla dzieci w takim wydaniu mocno dźwiękowym, z podziałem na role, postaci się tam piętrzą, kotłują, masakra, szaleństwo” – komentuje Jarosław Boberek.

Godzinny fragment jednej z produkcji, „O dwóch takich, co ukradli księżyc”, możecie wysłuchać poniżej:

[md]

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: słuchowiska