W maju w Warszawie odbędą się targi książki. W planach są dwie osobne imprezy tydzień po tygodniu

30 stycznia 2023

Podobnej sytuacji w polskiej branży książki nie było od dawna. W maju w Warszawie, tydzień po tygodniu, odbyć się mają dwie osobne imprezy targowe. W dniach od 18 do 21 maja na PGE Narodowym zorganizowana zostanie pierwsza edycja Targów Książki i Mediów 2023 Vivelo. Natomiast w dniach od 25 do 28 maja w Pałacu Kultury i Nauki oraz na placu Defilad przed nim przygotowywana jest kolejna edycja Międzynarodowych Targów Książki.

Pierwsza z tych imprez – Targi Książki i Mediów 2023 Vivelo – to nowa inicjatywa spółki Time S.A., do której należą m.in. sieć rozgłośni Radio Eska, ponadregionalne Radio Vox FM, gazeta codzienna „Super Express”, a także magazyny o tematyce architektonicznej i budowlanej, w tym miesięcznik „Murator”. Jak przekonuje Irma Tomaszewska, dyrektor generalna targów, Vivelo ma być „wydarzeniem na światowym poziomie – od strony organizacyjnej, programowej i wystawienniczej. Podobnie jak Frankfurter Buchmesse będą łączyć funkcję targową z forum dyskusyjnym dla przedstawicieli branży, wydawców, pisarzy, tłumaczy, krytyków literackich oraz czytelników, służącym promocji kultury”. Organizatorzy spodziewają się udziału ponad 450 wystawców. O ile planów nie pokrzyżują im kłopoty techniczne na PGE Narodowym.

W listopadzie 2022 roku operator obiektu ogłosił, że podczas standardowego, corocznego przeglądu technicznego konstrukcji stalowej dachu ujawniono wadę jednego z elementów. W związku z tym podjęto decyzję o tymczasowym wyłączeniu stadionu z użytkowania. Po miesięcznej przerwie ponownie otwarto przestrzenie dla odwiedzających, ale trybuny oraz płyta PGE Narodowego wciąż pozostały niedostępne, ponieważ trwają tam prace niezbędne do przywrócenia pełnej zdolności operacyjnej stadionu.

Operator zapewnia, że dokłada wszelkich starań, by wszystkie wydarzenia zaplanowane na rok 2023, zarówno koncerty, mecze, jak również wydarzenia biznesowe i branżowe, w tym targi książki, odbyły się zgodnie z planem, jednak prace nie mogą być wykonywane pod presją czasu. „Wszędzie tam, gdzie w grę wchodzi bezpieczeństwo nie ma miejsca na pośpiech czy podejmowanie pochopnych decyzji. To właśnie bezpieczeństwo wszystkich gości obiektu wyznacza kierunki naszych działań i to ono zawsze odgrywa pierwszoplanową rolę” – czytamy w komunikacie. „Wszyscy zaangażowani w proces usunięcia wady – zarówno pracownicy operatora PGE Narodowego, jak i polscy oraz zagraniczni eksperci z zakresu konstrukcji metalowych oraz materiałoznawstwa – dokładają wszelkich starań, by wszystkie wydarzenia zaplanowane na bieżący rok odbyły się zgodnie z planem” – dodano.

(fot. Autorzy Książek w Obiektywie)

Kłopotów takich mieć nie będzie Fundacja Historia i Kultura, która zapowiada w terminie od 25 do 28 maja kolejną edycję Międzynarodowych Targów Książki w Pałacu Kultury i Nauki oraz na placu Defilad.

W ramach imprezy na publiczność czekać będą m.in.: Festiwal Kryminalna Warszawa, Międzypokoleniowy Festiwal Literatury dla Dzieci „Ojce i dziatki”, Festiwal Komiksowa Warszawa, a także Strefa fantastyki. Targom towarzyszyć będzie rozbudowany program wydarzeń branżowych oraz ceremonie wręczania nagród literackich. Nie zabraknie również wydawców. W ubiegłym roku w imprezie wzięło udział ponad 500 wystawców z kilkunastu krajów i rekordowa publiczność. Targi krytykowano za chaos organizacyjny, brak informacji i jakość samych stoisk. Czy w tym roku sytuacja będzie wyglądać inaczej? Tego nie wiadomo, ale formuła wydarzenia pozostaje taka sama.

„Dla wydawców, którzy chcieliby uniknąć ryzyka związanego z pogodą, przygotowaliśmy przestrzenie na drugim i czwartym piętrze PKiN. Na tych, dla których częściowo plenerowy charakter targów jest zaletą, czekać będą powierzchnie w dużych i indywidualnych namiotach na zewnątrz Pałacu, przed wejściem głównym i od strony Kinoteki” – poinformowali organizatorzy.

Targi tydzień po tygodniu już raz odbywały się w Warszawie. Sytuacja taka miała miejsce w 2010 roku, kiedy to w dniach 13-16 maja firma Murator Expo organizowała I Warszawskie Targi Książki, a w dniach 20-23 maja czytelnicy spotkali się na Międzynarodowych Targach Książki, za które odpowiadała Ars Polona.

[am]

Tematy: , , , , ,

Kategoria: wydarzenia