Powstała gra komputerowa na podstawie powieści „I wykończymy wszystkich obrzydliwców” Borisa Viana

30 maja 2023

„I wykończymy wszystkich obrzydliwców”, humorystyczna powieść detektywistyczna Borisa Viana opublikowana w 1948 roku pod pseudonimem Vernon Sullivan, została przekształcona w stylową grę komputerową, która ukazała się pod angielskim tytułem książki – „To Hell With the Ugly”.

W grze wcielamy się w głównego bohatera książki, zabójczo przystojnego Rocka Baileya, który jest ulubieńcem młodych dam, ale konsekwentnie odmawia ich propozycjom seksualnym, chcąc zachować dziewictwo do dnia swoich 20. urodzin. Pewnego wieczoru zostaje odurzony przed klubem jazzowym i porwany, po czym budzi się w dziwnej klinice. Później, chcąc dowiedzieć się więcej o swoich porywaczach, zostaje wplątany w niezwykle zawiłą intrygę.

Naszym zadaniem jest przeprowadzić śledztwo w sprawie porwania. Jest to typ gry „wskaż i kliknij”. Obok postaci pojawiają się symbole, w które gracz klika, dzięki czemu wchodzi w różne interakcje i posuwa się naprzód w fabule. Śledztwo urozmaicają liczne starcia z każdym, kto staje Rockowi na drodze, a także pościgi.

W przeciwieństwie do innych powieści Viana pisanych pod pseudonimem Vernon Sullivan w stylistyce czarnego kryminału, takich jak „Napluję na wasze groby” czy „Kolor trupiej skóry”, książka „I wykończymy wszystkich obrzydliwców” to burleskowy pastisz z wieloma zwrotami akcji i elementami erotyki. Bliżej jej do stylistyki dzieł pisarza publikowanych pod jego własnym nazwiskiem, jak „Jesień w Pekinie”.

„To Hell with the Ugly” to gra zrealizowana na zlecenie Arte. „Największym wyzwaniem było uszanowanie powieści. Boris Vian ma wnuki, które bacznie obserwują, co ludzie robią z twórczością Borisa. Ale w tym przypadku dodanie interaktywności było bardzo łatwe, ponieważ ta powieść została stworzona jako gra komputerowa: dużo walk, śledztw i zabawnych dialogów. Przeczytajcie ją przed rozpoczęciem rozgrywki” – mówił David Duriot, producent i współscenarzysta gry, w wywiadzie udzielonym portalowi Game Developer.

Gra zwraca uwagę stroną wizualną, odwołującą się do estetyki noir, tyle że w półrealistycznej stylistyce. Twórcy gry przyznają, że inspirowali się filmami z lat 50., ale też późniejszymi produkcjami rozgrywającymi się w tamtych czasach, jak „Grease”. Wielbiciele popkultury znajdą tu wiele nawiązań do wyglądu czy stylizacji takich ikon ówczesnej epoki, jak Linda Darnell, Audrey Hepburn, Brigitte Bardot czy James Dean. Czerpano również ze starych reklam mody czy klimatu jazzowych klubów.

Gra dostępna jest od 30 maja na platformie Steam (PC/Mac/Linux), a także na PlayStation (4 i 5), Xbox (S/X) i Nintendo Switch.

Poniżej możecie zobaczyć zwiastun „To Hell with the Ugly”:

[am]

Tematy: , , , ,

Kategoria: gry