Życie rodzinne komendanta Auschwitz. Film na podstawie „Strefy interesów” Martina Amisa w lutym 2024 roku w polskich kinach

8 sierpnia 2023

Gutek Film informuje, że film „Strefa interesów” inspirowany powieścią zmarłego w maju Martina Amisa będziemy mogli zobaczyć w polskich kinach od 9 lutego 2024 roku. Polsko-brytyjska koprodukcja otrzymała w tym roku Grand Prix festiwalu w Cannes.

„Strefa interesów” to wstrząsająca opowieść o domowej idylli w cieniu krematoriów, czyli życiu rodzinnym komendanta Auschwitz, Rudolfa Hössa. W imponującym domu otoczonym ogrodami komendant i jego żona rozkoszują się perspektywą świetlanej przyszłości zbudowanej na bogactwie skradzionym ofiarom Holokaustu, podczas gdy miliony Żydów z całej Europy umierają tuż za ich progiem.

W rolach głównych w filmie występują Sandra Hüller (jako Hewdig Höss) i Christian Friedel (Rudolf Höss). To odgrywane przez nich postaci możemy obejrzeć na najnowszych zdjęciach opublikowanych kilka dni temu przez studio A24.

Reżyserem obrazu został Jonathan Glazer, twórca takich produkcji jak „Sexy Beast” czy „Under the Skin” ze Scarlett Johansson, a także autor teledysków Radiohead i Massive Attack.

Film jest koprodukcją Wielkiej Brytanii i Polski. Po stronie polskiej za produkcję odpowiada Ewa Puszczyńska (Extreme Emotions), producentka takich filmów jak „Ida” i „Zimna wojna”. Zdjęcia do „Strefy interesów” zrealizował dwukrotnie nominowany do Oscara Łukasz Żal. Film w całości nakręcono w Polsce – najpierw w Oświęcimiu, a potem w Jeleniej Górze.

Po premierze na tegorocznym festiwalu w Cannes krytycy i jurorzy nie kryli swoich pełnych uznania opinii dla „Strefy interesów”. Po odebraniu przez Jonathana Glazera Grand Prix z rąk Quentina Tarantino długo nie milkły owacje. Wśród oklaskujących znaleźli się: Pedro Almodóvar, Gaspar Noé, Wim Wenders, Cate Blanchett i Natalie Portman.

Film we wrześniu zostanie zaprezentowany na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto. Do szerokiej dystrybucji kinowej w Europie trafi na początku 2024 roku. W Polsce zobaczymy go od 9 lutego.

Powieść „Strefa interesów” Martina Amisa ukazała się nakładem Domu Wydawniczego Rebis w przekładzie Katarzyny Karłowskiej.

[am]
fot. mat. prasowe Gutek Film/A24

Tematy: , , , , , , , , , ,

Kategoria: film