Powstanie miniserial na podstawie „W komnatach Wolf Hall”

27 sierpnia 2012


Nagrodzona Bookerem powieść Hilary Mantel „W komnatach Wolf Hall” zostanie zaadaptowana na potrzeby miniserialu stacji BBC 2.

Wiadomość o realizacji filmu przekazała szefowa kanału, Janice Hadlow, podczas odbywającego się w Edynburgu Międzynarodowego Festiwalu Telewizyjnego. Jak wyznała, „W komnatach Wolf Hall” to „wielka współczesna powieść” i BBC 2 jest „bardzo szczęśliwe”, że mogło nabyć prawa do ekranizacji książki oraz wydanej trzy lata później kontynuacji.

Adaptacją powieści zajął się Peter Straughan, autor scenariusza do trzykrotnie nominowanego do Oscara filmu „Szpieg”. Ekranizacja będzie miała formę miniserialu składającego się z sześciu odcinków. Nazwisko reżysera oraz aktorów nie są jeszcze znane.

Wydana w 2009 roku głośna powieść Hilary Mantel rozgrywa się w Anglii w czasach Tudorów, a głównym bohaterem jest Thomas Cromwell. Kraj od katastrofy dzieli tylko uderzenie serca. Jeśli król umrze, nie pozostawiwszy męskiego potomka, Anglię może ogarnąć wojna domowa. Henryk VIII pragnie unieważnienia dwudziestoletniego małżeństwa z Anną Boleyn. Zarówno papież, jak i cała katolicka Europa sprzeciwiają się jego pragnieniom. Dążenie monarchy do wolności sieje zniszczenie ? pierwszą ofiarą pada jego dotychczasowy najbliższy doradca, błyskotliwy kardynał Wolsey, co powoduje wieloletnią walkę pomiędzy Kościołem a Koroną. Wówczas na scenie pojawia się Thomas Cromwell, osobowość sama w sobie, idealista i oportunista, znawca ludzkich dusz i charakterów, a także demon energii…

Autorce na kartach książki udało się odtworzyć okres historyczny, w którym polityka i życie osobiste dzielił tylko włos; kiedy sukces oznaczał nieograniczoną władzę, zaś niewielkie potknięcie mogło skończyć się śmiercią. Powieść Mantel rozeszła się w setkach tysięcy egzemplarzy i została uhonorowana Nagrodą Bookera oraz National Book Critics Circle Award.

fot. Youtube.com

Tematy: , , ,

Kategoria: film