Zobacz zwiastun „Pod Mocnym Aniołem” na podstawie powieści Jerzego Pilcha

21 listopada 2013

Pod Mocnym Aniołem - 133
W sieci pojawił się pierwszy zwiastun zapowiadanej na początek przyszłego roku adaptacji głośnej powieści Jerzego Pilcha „Pod Mocnym Aniołem” w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego.

Głównym bohaterem opowieści jest Juruś (Robert Więckiewicz), pisarz i nałogowy alkoholik. Poznajemy go w momencie, w którym uwierzył, że może wygrać z nałogiem. Zakochuje się w młodej dziewczynie (Julia Kijowska) i wreszcie czuje, że ma po co i dla kogo żyć. Jednak nie wytrzymuje długo. Pewnego dnia Jerzy idzie prosto do baru Pod Mocnym Aniołem, gdzie zaczyna picie. Potem kupuje alkohol w nocnym, wraca do swojego mieszkania i pije dalej. Bez końca. Aż trafia na oddział intensywnej terapii, a następnie zostaje skierowany na kilkutygodniowy odwyk, gdzie poznaje doktora Granadę (Andrzej Grabowski), personel (m.in. Robert Wabich) i innych pacjentów (Jacek Braciak, Kinga Preis, Marian Dziędziel, Marcin Dorociński, Arkadiusz Jakubik, Lech Dyblik, Iwona Wszołkówna, Iwona Bielska, Krzysztof Kiersznowski), którzy tworzą barwną galerię postaci. Jedną z metod leczenia jest czytanie spisanych wcześniej opowieści, z czasów kiedy się piło. Swoje historie, zabawne i niekiedy wstrząsające, opowiedzą: reżyser, kierowca TIR-a, inżynier, farmaceutka, robotnik, fryzjerka i inni.

„’Pod Mocnym Aniołem” to opowieść o powolnym upadku człowieka spętanego nałogiem, niełatwej, momentami tragicznej walce o przetrwanie, zwątpieniu, nadziei, kolejnym upadku, wielkiej determinacji aż po światełko w tunelu w postaci odwzajemnionej miłości do kobiety, która jest ostatnią szansą na powrót do normalności i wyzwolenie się z potwornej choroby” – mówi producent filmu Jacek Rzehak. „Znając dotychczasową twórczość reżysera, można było mieć pewność, że ta historia zostanie opowiedziana bardzo uczciwie, do bólu prawdziwie, bez żadnych wygładzeń i pudrowania. Pijak jest pijakiem, alkoholik jest alkoholikiem, człowiek upadły jest pokazany w najbardziej ekstremalnych sytuacjach. Prawda jest bardzo prawdziwa, być może jest to szokujące, ponieważ nie jesteśmy przyzwyczajeni do mówienia o trudnych sprawach, patrząc sobie w oczy i pokazując obrazy w stosunku 1:1. Ale takie było zamierzenie reżysera”.

Premiera filmu zapowiedziana jest na 17 stycznia 2014 roku. Zwiastun „Pod Mocnym Aniołem” możecie obejrzeć poniżej:

[am]

Tematy: , , , ,

Kategoria: film