Zobacz zdjęcia z filmu „Pod Mocnym Aniołem” na podstawie powieści Jerzego Pilcha

17 lipca 2013

"Pod Mocnym Aniołem" zdjecia z filmu
Znamy już datę premiery najnowszego filmu Wojciecha Smarzowskiego kręconego na podstawie powieści Jerzego Pilcha. „Pod Mocnym Aniołem” pojawi się na ekranach polskich kin 3 stycznia 2014 roku. Do tego czasu możemy nacieszyć oczy zdjęciami z filmu, udostępnionymi przez dystrybutora obrazu Kino Świat.

Najnowszy film Smarzowskiego („Wesele”, „Róża”, „Drogówka”) to wstrząsająca opowieść o nałogu i próbach wydobycia się z niego ? i o miłości, która wszystko ocala. Jerzy (Robert Więckiewicz) jest pisarzem i nałogowym alkoholikiem. Poznajemy go w momencie, w którym uwierzył, że może wygrać z nałogiem. Zakochuje się w młodej dziewczynie (Julia Kijowska) i wreszcie czuje, że ma po co i dla kogo żyć. Jednak nie wytrzymuje długo. Pewnego dnia Jerzy idzie prosto do baru Pod Mocnym Aniołem, gdzie zaczyna picie. Potem kupuje alkohol w nocnym, wraca do swojego mieszkania i pije dalej. Bez końca. Trafia na oddział intensywnej terapii i po raz kolejny zostaje skierowany na kilkudniowy odwyk, gdzie spotyka doktora Granadę (Andrzej Grabowski), personel (m.in. Robert Wabich) i innych pacjentów (Jacek Braciak, Kinga Preis, Marian Dziędziel, Marcin Dorociński, Arkadiusz Jakubik, Lech Dyblik, Iwona Wszołkówna, Iwona Bielska, Krzysztof Kiersznowski), którzy tworzą barwną galerię postaci. Jedną z metod leczenia jest czytanie spisanych wcześniej opowieści, z czasów kiedy się piło. Swoje historie, zabawne i niekiedy wstrząsające, opowiedzą: reżyser, kierowca TIR-a, inżynier, farmaceutka, robotnik, fryzjerka i inni.

„Pod Mocnym Aniołem” to opowieść o powolnym upadku człowieka spętanego nałogiem, niełatwej, momentami tragicznej walce o przetrwanie, zwątpieniu, nadziei, kolejnym upadku, wielkiej determinacji, aż po światełko w tunelu w postaci odwzajemnionej miłości do kobiety, która jest ostatnią szansą na powrót do normalności i wyzwolenie się z potwornej choroby.

„Pomysł na opowieść opiera się na założeniu, że czas pijaka nie jest czasem linearnym. To co przedtem dzieje się jednocześnie potem i teraz. Żeby to zrozumieć, trzeba pić. Czas w tym filmie to kluczowy element. Główny bohater pije, leczy się, trafia na odwyki, znowu pije. Szybko gubimy poczucie czasu. Nie wiemy, który to odwyk, nie wiemy, który raz nasz bohater pierze swój obsrany dres. On też tego nie wie” ? tłumaczy Smarzowski. „Takie traktowanie czasu narzuca rozpięcie historii na trzech porach roku, wiosenno-letniej, jesiennej i zimowej. Niektóre sceny chcę tak prowadzić, żeby między jednym a drugim słowem zmieniała się aura przy jednoczesnym zachowaniu ciągłości dialogu i emocji. Chciałbym, żeby przez pierwszą część filmu widz się świetnie bawił (kto z nas się nie śmiał z pijaka?), przez następną czuł narastające zażenowanie, a na koniec, żeby przerażony milczał.”

Reżyser zaznacza, że kilka historii, które pojawią się w filmie nie występuje w książce. „Ten film jest ?workiem?, do którego wrzucam inne mniej lub bardziej śmieszne, mniej lub bardziej przerażające, autentyczne historie z życia alkoholików. Nie zabierając nic z klimatu książki Pilcha, chciałbym dodawać do ?jego? opowieści ?moje?.” Przy okazji Smarzowski składa również zapewnienie: „Z powieści Jerzego Pilcha oraz z mojego ? sądzę, że mogę tak napisać ? niegrzecznego widzenia kina można zmontować extra-mocny koktajl. Będzie miał sporo kolorów, bo pracuję z aktorami na półtonach i niuansach, będzie międzynarodowy, bo wierzę, że są szanse na festiwale i zapewniam, że będzie popularny, bo picie to jednak cały czas nasz sport narodowy. Tylko z tym kacem każdy będzie sobie musiał radzić sam.”

Kac, z jakim będziemy musieli poradzić sobie po filmie, może być podwójny. Premiera ?Pod Mocnym Aniołem? zapowiedziana została na 3 stycznia 2014 roku, tuż po Sylwestrze. Zdjęcia z filmu możecie zobaczyć poniżej (kliknij w obrazek, żeby powiększyć):

Pod Mocnym Aniołem - 284

Pod Mocnym Aniołem - 47

Pod Mocnym Aniołem - 71

Pod Mocnym Aniołem - 94

Pod Mocnym Aniołem - 101

Pod Mocnym Aniołem - 123

Pod Mocnym Aniołem - 133

Pod Mocnym Aniołem - 138

Pod Mocnym Aniołem - 235

Pod Mocnym Aniołem - 243

Pod Mocnym Aniołem - 246

fot. Jacek Drygała

Tematy: , , , , ,

Kategoria: film