W październiku premiera serialu na podstawie bestsellerowej powieści „Szukając Alaski” Johna Greena

27 września 2019


Stacja Hulu zrealizowała serial „Szukając Alaski” na podstawie wielokrotnie nagradzanej, bestsellerowej powieści Johna Greena o tym samym tytule. W Polsce produkcję będzie można obejrzeć już dzień po światowej premierze, czyli 19 października, w HBO GO. Na antenę HBO serial trafi w listopadzie.

Serial składać się będzie z ośmiu odcinków. W centrum historii jest tu Miles „Pudge” Halter (w tej roli Charlie Plummer) ? nastolatek, który wyjeżdża do szkoły z internatem, gdzie stara się lepiej zrozumieć siebie i swoje życie. Chłopak zakochuje się w Alasce Young (Kristine Froseth) i znajduje grupę lojalnych przyjaciół. Po niespodziewanej tragedii Miles i jego najbliżsi próbują zrozumieć, dlaczego sprawy potoczyły się w taki, a nie inny sposób.

Produkcja powstała w oparciu o nagradzaną powieść „Szukając Alaski”, która była debiutem Johna Greena ? autora takich bestsellerów, jak „Żółwie aż do końca”„Gwiazd naszych wina”. Wydana w 2005 roku książka sprzedała się w milionach egzemplarzy, zyskała status bestsellera „New York Timesa” i „USA Today”, a magazyn „Time” umieścił ją na liście 100 najlepszych powieści dla młodzieży wszech czasów. John Green otrzymał za nią nagrodę Michaela L. Printza przyznaną przez Stowarzyszenie Bibliotek Amerykańskich (American Library Association). „Szukając Alaski” została również uznana za jedną z najbardziej lubianych powieści Ameryki w krajowym badaniu The Great American Read przeprowadzonym przez PBS.

„Myślę, że tak naprawdę wszystko zaczęło się od dwóch miejsc” ? mówi John Green o inspiracjach, które doprowadziły do powstania książki. „Chodziłem do szkoły z internatem położonej na terenach wiejskich w Alabamie, więc wiele wątków ma charakter autobiograficzny. Po drugie, po ukończeniu studiów przez sześć miesięcy pracowałem jako świecki kapelan w szpitalu dziecięcym. Czułem się potem bezradny i wściekły. Chciałem napisać o miłości, żalu i przebaczeniu oraz o tym, jak możemy zachować optymizm w świecie nacechowanym niejednoznacznością i pytaniami, na które nigdy nie znajdziemy odpowiedzi”.

O planach zekranizowania bestsellerowego debiutu Johna Greena mówiło się od dawna. Prawa do sfilmowania książki utkwiły jednak na długie lata w wytwórni Paramount, która powierzała projekt wciąż nowym reżyserom i scenarzystom, ale ? jak ujął to sam John Green ? za każdym razem z jakiegoś powodu kończyło się niepowodzeniem. Wytwórnia nie chciała też odsprzedać praw z powrotem autorowi. Ostatecznie w maju 2018 roku z właścicielami praw dogadał się serwis Hulu.

Twórcą serialu jest Josh Schwartz („Życie na fali”), który miał zająć się ekranizacją już w 2005 roku. Serial wyprodukowany został przez Paramount Television oraz należącą do Schwartza i Stephanie Savage spółkę Fake Empire. Rolę producentów wykonawczych pełnią zarówno Stephanie Savage, jak i Josh Schwartz, a także Jessika Tuchinsky, Mark Waters, John Green, Marty Bowen oraz Isaac Klausner z Temple Hill. Lis Rowinski jest współproducentem wykonawczym z ramienia Fake Empire. Pierwszy odcinek wyreżyserowała Sarah Adina Smith.

Polska premiera „Szukając Alaski” odbędzie się w HBO GO 19 października. Tego dnia do serwisu dodane zostaną wszystkie odcinki produkcji. Emisja pierwszego odcinka na antenie HBO zaplanowana została na listopad. Poniżej możecie zobaczyć zwiastun serialu:

W Polsce powieść „Szukając Alaski” ukazała się nakładem wydawnictwa Bukowy Las:

[am]
fot. mat. prasowe HBO

Tematy: , , , , , , , ,

Kategoria: film