„Szczęście Mikołajka” – film animowany w kinach i książka Anne Goscinny w księgarniach

3 marca 2023

3 marca do polskich kin weszła animacja „Szczęście Mikołajka”. Film łączy pełną humoru opowieść o małym chłopcu, którego powołali do życia pisarz René Goscinny i rysownik Jean-Jacques Sempé, z historią niezwykłej przyjaźni twórców tej postaci oraz fragmentami ich nieznanej dotąd szerzej biografii.

Mikołajek został stworzony w latach 50. XX wieku przez Renégo Goscinnego i Jean-Jacques’a Sempégo. Od tego czasu serię książek z jego przygodami przetłumaczono na 50 języków i w sumie sprzedała się w nakładzie ponad 15 milionów egzemplarzy. „’Mikołajek’ to przede wszystkim opowieść o przyjaźni. René Goscinny nigdy by tego nie dokonał beze mnie, ale co najważniejsze, ja nigdy bym tego nie dokonał bez niego” – mówił po latach Sempé. Teraz o tej przyjaźni opowiedział film.

„Szczęście Mikołajka” to pełna humoru, ciepła i życiowej mądrości opowieść o tym, jak znaleźć niewyczerpane źródło radości życia. Animacja przedstawia historię Mikołajka, który „przyszedł na świat” w Paryżu i od najmłodszych lat doprowadzał do szaleństwa wszystkich dorosłych: nauczycieli, szkolnego woźnego, sąsiadów, znajomych sklepikarzy oraz rodziców.

W filmie animowanym mamy okazję zobaczyć, jak wyglądały „narodziny” zabawnego urwisa. Dowiemy się, jak wrodzona ciekawość chłopca kazała mu zakraść się do pracowni swoich twórców: René Goscinnego i Jean-Jacquesa Semé. Zobaczymy też, w jaki sposób twórcy opowiadają Mikołajkowi o swojej przyjaźni, dzieciństwie i o tym, jak pewnego dnia go wymyślili.

Film dzieje się w dwóch planach: między prawdziwym życiem Renégo Goscinnego i Jeana-Jacques’a Sempégo, a wyimaginowanym światem Mikołajka. Przyjaźń Goscinnego i Sempégo rozwija się i przeplata z przygodami Mikołajka oraz jego bandy. Twórcy animacji uznali, że będzie to sprytny zabieg, który pokaże, jak przeszłość twórców wpłynęła na wykreowanie małego urwisa.

„Mój ojciec i Jean Jacques Sempé byli bardzo dobrymi przyjaciółmi. Świetnie się razem bawili. Jean-Jacques Sempé opowiadał ojcu o swoich doświadczeniach z letnich obozów, natomiast ojciec bez wątpienia pamiętał swoją szkołę i więź, jaka łączyła go z rodzicami. W pewnym sensie zuniwersalizował swoje dzieciństwo, nie zamrażając go, a dając mu głos, ożywiony genialną kreską Jean-Jacques’a Sempégo” – opowiada Anne Goscinny, która wraz z Benjaminem Massoubrem i Michelem Fesslerem napisała scenariusz filmu, a następnie nadzorowała każdy etap realizacji produkcji.

Przygody Mikołajka, które widzimy na ekranie, zostały zaczerpnięte bezpośrednio z oryginalnych opowiadań. Twórcy zapewniają, że wiernie
podjęli rytm opowieści, a także każdy dialog i każde zakończenie specyficzne dla konstrukcji narracyjnych, które składają się na urok z historii Mikołajka. Również ręcznie rysowana, ujęcie po ujęciu, warstwa wizualna animacji czerpie inspirację z oryginalnych rysunków Sempégo, aby nadać postaciom i opowieściom całą ich poezję i autentyczność.

Poniżej możecie zobaczyć zwiastun animacji „Szczęście Mikołajka”, której kinowym dystrybutorem jest Monolith Films:

Przed premierą filmu do księgarń trafiła książka „Szczęście Mikołajka”, którą Anne Goscinny napisała na podstawie scenariusza. Wydawcą publikacji jest Znak Emotikon:

[am]


Tematy: , , , , , , , , ,

Kategoria: film