Stacja HBO zamówiła miniserial na podstawie powieści „Spisek przeciwko Ameryce” Philipa Rotha

12 listopada 2018


Po trwających blisko rok rozmowach stacja HBO podpisała umowę na realizację miniserialu na podstawie powieści Philipa Rotha pt. „Spisek przeciwko Ameryce”. Odpowiedzialny za projekt będzie David Simon, twórca „Prawa ulicy” i „Kronik Times Square”.

Powieść Philipa Rotha przedstawia alternatywną wersję historii Ameryki opowiedzianą z perspektywy robotniczej, żydowskiej rodziny z New Jersey. Jej członkowie są świadkami politycznego sukcesu Charlesa Lindbergha, bohaterskiego lotnika i ksenofobicznego populisty, który zostaje nowym prezydentem Stanów Zjednoczonych. Pod jego wpływem naród zwraca się w stronę faszyzmu.

„Wyobrażając sobie na nowo przeszłość historyczną nie opierałem się na żadnych literackich wzorcach. Znałem książki, które wyobrażały sobie historyczną przyszłość, zwłaszcza '1984′, ale o ile podziwiam dzieło Orwella, nie zawracałem sobie głowy jego ponownym odczytaniem” ? mówił przed laty Philip Roth. „Istnieją XX-wieczne modele katastrof w hitlerowskich Niemczech i stalinowskiej Rosji. Ale mój talent nie polega na wyobrażaniu sobie wydarzeń na wielką skalę. Wyobraziłem sobie coś małego, wystarczająco małego, aby wydawało się wiarygodne. Coś takiego mogło się łatwo wydarzyć podczas amerykańskich wyborów prezydenckich w 1940 roku, kiedy kraj był mocno podzielony między republikańskich izolacjonistów, którzy nie bez powodu nie chcieli brać udziału w drugiej wojnie europejskiej, i demokratycznych interwencjonistów, którzy niekoniecznie chcieli iść na wojnę, ale wierzyli, że Hitler musi zostać powstrzymany, zanim zaatakuje i podbije Anglię i Europa”.

O planach na sześcioodcinkowy miniserial pisaliśmy już na początku tego roku. Jednak David Simon nie miał jeszcze wówczas podpisanej umowy z żadną stacją telewizyjną. Ostatecznie projekt zostanie zrealizowany dla telewizji HBO, z którą filmowiec związany jest od blisko dwudziestu lat.

Za scenariusz miniserialu David Simon odpowiada wspólnie ze swym wieloletnim współpracownikiem Edem Burnsem. Obaj są także producentami wykonawczymi. Pozostali producenci wymienieni przez stację to: Joe Roth (zbieżność nazwisk z pisarzem przypadkowa), Nina Noble, Megan Ellison, Philip Roth, Sue Naegle, Susan Goldberg, Jeff Kirschenbaum i Dennis Stratton, który jest także producentem współwykonawczym.

[am]

Tematy: , , , ,

Kategoria: film