W wieku 95 lat zmarł Stan Lee, legenda komiksu

12 listopada 2018


Stan Lee, legendarny scenarzysta i wydawca komiksowy, współtwórca takich postaci z uniwersum Marvela, jak Spider-Man, Iron Man, Hulk, Doktor Strange, Fantastyczna Czwórka, Daredevil, Czarna Pantera, Thor czy X-Men, zmarł w poniedziałek 12 listopada w wieku 95 lat. Wiadomość o śmierci artysty przekazała prasie jego córka, J.C.

Jak poinformował amerykański tabloid „TMZ”, w poniedziałek rano do domu Stana Lee w Hollywood Hills przyjechała karetka pogotowia. Autor został przewieziony do Centrum Medycznego Cedars-Sinai, gdzie zmarł. Bezpośrednia przyczyna śmierci nie została podana do wiadomości publicznej, ale w ostatnim roku Lee cierpiał na kilka chorób ? miał problemy ze wzrokiem i przeszedł zapalenie płuc.

Stan Lee urodził się 28 grudnia 1922 roku w rodzinie żydowskich imigrantów z Rumunii. W rzeczywistości nazywał się Stanley Martin Lieber. Od młodych lat marzył o karierze pisarza, który pewnego dnia stworzy wielką amerykańską powieść. Kiedy więc dzięki pomocy wuja Robbiego Solomona i wydawcy komiksów Martina Goodmana podjął współpracę z wydawnictwem Timely Comics, wierzył, że tworzenie komiksów będzie jedynie tymczasowym sposobem na zarobienie pieniędzy na utrzymanie. Stąd też historie obrazkowe zaczął podpisywać pseudonimem Stan Lee, zakładając, że prawdziwe nazwisko wykorzysta do publikowania poważnej literatury. Jak się miało okazać, z komiksem związał się na całe życie, a po latach oficjalnie zmienił nazwisko na pseudonim.

Stan Lee w ogromnym stopniu przyczynił się do zrewolucjonizowania komiksu superbohaterskiego. To on na początku lat 60. zaproponował wydawnictwu Timely Comics, znanemu już wtedy pod szyldem Atlas Comics, zmianę nazwy na Marvel. To dzięki niemu historie o herosach w trykotach skupiły się na rzeczywistych problemach świata. Powołani przez niego do życia bohaterowie nie byli pozbawieni normalnych, ludzkich kłopotów, a przez to stali się bliżsi czytelnikowi niż pomnikowy Superman czy niewyobrażalnie bogaty Batman. Lee wprowadził też charakterystyczne dla komiksów superbohaterskich ramki na pierwszej stronie zeszytu, w których wymieniano nazwiska twórców.

Poczet postaci, które powołał do życia we współpracy z licznymi utalentowanymi rysownikami, obejmuje Fantastyczną Czwórkę, Hulka, Iron Mana, Thora, Waspa, X-Menów, Daredevila, Doktora Strange’a, Ant-Mana i najpopularniejszego z nich, Spider-Mana. To oczywiście jedynie czubek góry lodowej całego bogatego uniwersum Marvela, które zawdzięczamy jego talentowi i wyobraźni.

W późniejszych latach Stan Lee stał się wiodącym reprezentantem i publicznym wizerunkiem Marvela. Pojawiał się również w epizodycznych rolach w większości ekranizacji komiksów z Domu Pomysłów (patrz: materiał wideo powyżej).

Stan Lee o rok przeżył swoją żonę, Joan Boocock Lee, która zmarła w 2017 roku.

Więcej o życiu i twórczości Stana Lee możecie dowiedzieć się z biografii Boba Batchelora, która ukaże się w Polsce 14 listopada nakładem wydawnictwa SQN.

[am]
źródło: TMZ, Wikipedia

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy