Premier Czech chce, żeby Milan Kundera odzyskał czeskie obywatelstwo

12 listopada 2018


Podczas trzydniowej wizyty we Francji premier Czech, Andrej Babiš, spotkał się z Milanem Kunderą. Polityk zaproponował 89-letniemu pisarzowi odzyskanie obywatelstwa odebranego pod koniec lat 70. przez władze komunistyczne, o ile autor wyrazi takie życzenie.

Babiš i jego żona spędzili trzy godziny w towarzystwie Milana i Very Kunderów. Odwiedzili pisarza w jego paryskim mieszkaniu, a następnie wybrali się w czwórkę do ulubionej restauracji Kundery, w której ściany pokryte są cytatami z jego książek. Podczas rozmowy premier Czech zaoferował autorowi „Nieznośnej lekkości bytu” przywrócenie czeskiego obywatelstwa, którego ten został pozbawiony w 1979 roku przez reżim komunistyczny. Odpowiedź pisarza była ponoć niezobowiązująca, ale premier ma nadzieję, że Kunderowie odwiedzą w przyszłym roku Czechy, gdzie nie byli od 22 lat, i wtedy uda się to załatwić.

„Z pewnością zasługuje na to, by znów mieć obywatelstwo” – powiedział Babiš w komentarzu udzielonym czeskiej agencji informacyjnej CTK. Premier przyznał, że nie zna dokładnie procedury, ale zdaje sobie sprawę z tego, że wymaga ona dużo „papierkowej roboty”, dlatego zaoferował pomoc w załatwieniu sprawy.

Ze względu na swoje poglądy polityczne Kundera od 1970 roku był persona non grata w partii komunistycznej, a jego dzieła znalazły się na czarnej liście. Pięć lat później, nie widząc perspektyw na zmiany w kraju, pisarz zdecydował wyjechać do Francji. W 1979 roku władze komunistyczne Czechosłowacji odebrały mu i jego żonie obywatelstwo.

Milan Kundera od tego czasu odcinał się od czeskiej kultury, nie zezwalał na tłumaczenie swoich książek napisanych po francusku na język czeski. Utrzymuje wprawdzie kontakty z czeskimi i słowackimi przyjaciółmi, ale rzadko wraca do ojczyzny i zawsze robi to incognito, odmawiając wszelkich publicznych wystąpień. W marcu 2018 roku, po raz pierwszy od blisko czterdziestu lat, Kundera zgodził się na wydanie w Czechach swojej powieści „Życie jest gdzie indziej”. Może to pierwsza oznaka ocieplenia jego stosunku wobec rodzinnego kraju?

Na zdjęciu poniżej premier Czech Andrej Babiš podczas obiadu w ulubionej restauracji Milana Kundery. Samego pisarza nie zobaczymy na zdjęciu, ponieważ nie lubi pokazywać się publicznie.

[am]
fot. Ina, Andrej Babiš/Facebook

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy