Rosjanie nakręcą dla Netflixa serial będący współczesną adaptacją „Anny Kareniny” Tołstoja

26 maja 2021

Netflix zapowiedział swój pierwszy rosyjski serial dramatyczny „Anna K”. Będzie to zrealizowana z rozmachem współczesna wersja klasycznej powieści Lwa Tołstoja „Anna Karenina”, która należy do kanonu literatury światowej. W tytułowej roli zobaczymy Swietłanę Chodczenkową (na zdj.).

Akcja serialu będzie rozgrywać się we współczesnej Rosji. Bywalczyni salonów Anna Karenina, żona przyszłego gubernatora Petersburga, wdaje się w romans z Wrońskim, atrakcyjnym spadkobiercą aluminiowego imperium. Ich zakazana przygoda miłosna szybko wymyka się spod kontroli, zagrażając delikatnej równowadze więzi rodzinnych i relacji społecznych.

Jak zapowiadają producenci, serial osadzony będzie w realiach kosmopolitycznej Moskwy, historycznego Petersburga i surowych krajobrazów Rosji. „Anna K” ma być opowieścią o namiętności i lojalności, a także o tym, że żadne bogactwo świata nie jest w stanie uchronić nas przed potęgą miłości, która może przynieść wyzwolenie lub doprowadzić do zguby.

Autorem scenariusza do serialu są Roman Kantor i Maria Mikulina. „Możliwość przeniesienia 'Anny Kareniny’ do Rosji XXI wieku i przedstawienia jej całemu światu w jej własnym języku (i wielu innych) dzięki cudownemu serwisowi Netflix to spełnienie moich snów. Wcale nie koloryzuję – pomysł na ten serial naprawdę mi się przyśnił. Od tamtej pory goniłem to marzenie, a teraz udało mi się je dopaść” – powiedział scenarzysta.

Reżyserią poszczególnych odcinków zajmą się Walerij Fiodorowicz, Jewgienij Nikiszow, Natasza Mierkułowa, Aleksiej Czupow i Roman Kantor. „Czujemy się zaszczyceni, że to właśnie nam powierzono stworzenie pierwszego rosyjskiego serialu dramatycznego na zlecenie globalnego serwisu rozrywkowego, z którego korzysta ponad 200 milionów użytkowników. Z przyjemnością podejmiemy to wyzwanie. Serial będzie opierał się na jednym z najważniejszych dzieł literatury światowej poświęconych miłości, mamy więc nadzieję, że uda nam się poruszyć serca widzów z całego świata – od Australii po Brazylię” – oświadczyli Fiodorowicz i Nikiszow.

Zdjęcia do serialu powstaną w Moskwie i Petersburgu. Data premiery „Anny K” nie została jeszcze potwierdzona.

„Anna Karenina” Tołstoja doczekała się już ponad 20 adaptacji filmowych i telewizyjnych. W bohaterkę powieści  wcielały się m.in. Greta Garbo, Vivien Leigh, Sophie Marceau i Keira Knightley.

[am]

Tematy: , , , , ,

Kategoria: film