banner ad

Twórcy „Westworld” zekranizują dla Amazona powieść „Peryferal” Williama Gibsona

17 kwietnia 2018


Amazon wykłada pieniądze na ekranizację powieści „Peryferal” Williama Gibsona. Widowisko wyprodukuje Jonathan Nolan i Lisa Joy ? duet twórców odpowiedzialnych za stworzenie serialu „Westworld”.

Na wspomnianej dwójce lista znakomitości zaangażowanych w projekt się nie kończy. Producentem wykonawczym i scenarzystą serialu ma być pisarz Scott B. Smith, autor powieści „Prosty Plan” i „Ruiny”, nominowany do Oscara za scenariusz filmu na podstawie pierwszej z wymienionych książek, którą przeniósł na ekran Sam Raimi. Na stołku reżyserskim zasiądzie z kolei Vincenzo Natali, reżyser „Cube”, który ma w dorobku również epizody seriali „Westworld”, „Hannibal”, „Amerykańscy bogowie” czy „Wirus”.

Opublikowana w 2014 roku powieść „Peryferal” łączy futurystyczną wizję z elementami kryminału. Akcja rozgrywa się w przyszłości w dwóch momentach czasowych. W 2030 roku śledzimy losy Flynne Fisheri jej brata Burtona, eksmarine ze skromną rentą za neurologiczne rany odniesione w nienazwanej wojnie, który dorabia jako wirtualny ochroniarz w cyberprzestrzeni. Kiedy Flynne tymczasowo zajmuje jego miejsce, jest świadkiem czegoś, co mogło być morderstwem. Tymczasem siedemdziesiąt lat później, w świecie, którzy przeszedł duże przeobrażenie, żyje niejaki Will Netherton, który zajmuje się kreowaniem wizerunków znanych osób. Wkrótce przekonujemy się, że te dwie przyszłości dzieli kataklizm, którego nikt nie rozpoznał, aż było za późno. Łączy chiński serwer, którym informacja może podróżować w czasie. I wspomniane morderstwo ? wirtualne, a może prawdziwe…

„Peryferal” to kolejny po m.in. „Władcy Pierścieni” projekt z dziedziny fantastyki, w który angażuje się Amazon. W ubiegłym roku szef koncernu, Jeff Bezos, wydał dyrektywę do działu firmy zajmującego się rozrywką, aby w miejsce niszowych projektów skupić się na dużych przedsięwzięciach, które mogą rozwinąć się podobnie jak „Gra o tron”. Powieść Gibsona ma być jedną z takich produkcji.

Polskie wydanie powieści „Peryferal” ukazało się nakładem wydawnictwa Mag.

[am]

Tematy: , , , , ,

Kategoria: film