Trumna ze szczątkami Samuela Taylora Coleridge’a odnaleziona w dawnej piwnicy na wino

17 kwietnia 2018


Szczątki Samuela Taylora Coleridge’a, wielkiego angielskiego poety uznawanego za prekursora romantyzmu, odnaleziono w pokrytej gruzem i pyłem dawnej piwnicy na wino znajdującej się pod kościołem św. Michała w Highgate, w północnym Londynie.

Przed znajdującym się naprzeciwko kościoła domem poety często można było spotkać tłumy ludzi. Jego właścicielką była Kate Moss, a po sąsiedzku mieszkali Sting i George Michael. Sam kościół św. Michała znajdował się na literackim szlaku, ponieważ w środkowej nawie znajduje się tablica pamiątkowa informująca o miejscu spoczynku Samuela Taylora Coleridge’a. Jednak do tej pory nie było pewności, gdzie dokładnie znajduje się trumna poety. Niektórzy przypuszczali, że spoczywa pod chrzcielnicą wewnątrz kościoła. W końcu przedstawiciele administracji kościoła postanowili to sprawdzić i zeszli do zawalonej gruzem krypty. Tam, przez otwory wentylacyjne, dostrzegli rząd trumien ? obok poety spoczywa bowiem jego żona, córka, zięć i wnuk.

Początkowo Coleridge został pochowany w kaplicy znajdującej się obok szkoły w Highgate. W 1961 roku odkryto jednak, że sklepienie obiektu popadło w ruinę, zdecydowano się więc przenieść trumny do kościoła. Położono je na tyłach krypty ? przestrzeń ta przed zbudowaniem kościoła w 1831 roku pełniła rolę piwnicy na wino. Było tam sucho i bezpiecznie, wystarczyło więc zamurować trumny i kłopot rozwiązano. Z czasem jednak ludzie umierali lub oddalali się od parafii, przez co zapomniano o dokładnej lokalizacji szczątków poety i jego bliskich. Dopiero teraz odkryto ich położenie. Co ciekawe, trumny spoczywały niemal bezpośrednio pod płytą pamiątkową, która miała wskazywać, gdzie leży ciało Coleridge’a. Okazało się więc, że napis na kamieniu jest bardziej wiarygodny niż domysły ludzi.

Chociaż niektórzy mogą żartować, że stara piwnica na wino jest odpowiednim miejscem pochowku dla poety, który spędził większość życia, walcząc z depresją za pomocą alkoholu i opium, to jednak władze kościelne i potomkowie Coleridge’a planują nadać temu miejscu bardziej godny charakter. Krypta ma zostać odgruzowana i wyremontowana, aby umożliwić dostęp do grobu zwiedzającym.

[am]
fot. Project Gutenberg/Wikimedia Commons, Ham&High
źródło: Ham&High, The Guardian

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy