„Władca Pierścieni” od Amazona będzie miał pięć sezonów i ma kosztować miliard dolarów

7 kwietnia 2018


Amazon zapowiada, że planowany serial na podstawie „Władcy Pierścieni” będzie najdroższą telewizyjną produkcją w historii. Co więcej, umowa została tak skonstruowana, że internetowy gigant nie może zwlekać z rozpoczęciem produkcji.

Prawie 45 lat po śmierci Tolkiena jego spuścizna staje się najbardziej pożądanym materiałem na ekranizację w Fabryce Snów. Jak podaje „The Hollywood Reporter”, Amazon wygrał rywalizację z Netfliksem o prawa do nakręcenia serialu na podstawie „Władcy Pierścieni”, płacąc spadkobiercom pisarza, jego wydawcy oraz wytwórniom New Line Cinema i Warner Bros. zawrotną sumę 250 milionów dolarów. To jednak dopiero część wydatków, które czekają firmę. Według szacunków, po dodaniu pieniędzy na produkcję, gaże aktorów i specjalistów od efektów cyfrowych koszty serialu mają sięgnąć aż miliarda dolarów.

Jeśli ktoś myśli, że po zainwestowaniu tak ogromnej kwoty Amazon może pozwolić sobie na wszystko, to jest w błędzie. Prawnik Matt Galsor z kancelarii Greenberg Glusker, który był odpowiedzialny za dopatrzenie wszystkich szczegółów w umowie, powiedział, że to „najbardziej skomplikowana transakcja, jaką kiedykolwiek widział”.

Zgodnie z dokumentami Amazon uzyskał zgodę na nakręcenie serialu składającego się z pięciu sezonów, ale nie wyklucza się, że mogą też powstać potencjalne spin-offy. Choć New Line Cinema i Warner Bros. nie posiadały praw do ekranizacji telewizyjnych, to również zostały uwzględnione w kontrakcie, ponieważ producenci serialu chcieli zagwarantować sobie możliwość wykorzystania materiałów z filmów kinowych. Najprawdopodobniej chodzi o projekty wybranych lokalizacji i postaci. Nie wiadomo jeszcze, czy Peter Jackson będzie zaangażowany w serial telewizyjny jako producent wykonawczy. Ma taką możliwość ? wszystko zależy od jego decyzji.

Z punktu widzenia wielbicieli Tolkiena najważniejsza jest informacja, że Amazon nie może zwlekać z rozpoczęciem produkcji. Ma na to dokładnie dwa lata, inaczej może stracić prawa.

[edm]

Tematy: , , , , ,

Kategoria: film