Platforma Apple udostępniła zapowiedź nowego filmu Martina Scorsese. Zobacz pierwszy zwiastun ekranizacji „Czasu krwawego księżyca” Davida Granna

18 maja 2023

Pojawił się pierwszy zwiastun długo wyczekiwanej ekranizacji reportażu historycznego Davida Granna „Czas krwawego księżyca”. Produkcja wyreżyserowana przez Martina Scorsese opowiada o morderstwach członków plemienia Osagów w Oklahomie w latach 20. XX wieku.

Członkowie plemienia Osagów należeli w latach 20. do najbogatszych ludzi świata. Stało się tak za sprawą odkrycia na ich terytorium złóż ropy naftowej. Nagle jednak zaczęli ginąć w tajemniczych okolicznościach. Gdy ofiar było już ponad dwadzieścia, a śmierć zaczęła dosięgać również tych, który próbowali wyjaśnić sprawę, śledztwo powierzono FBI. To były początki działalności tej agencji. Hooverowi zależało na efektach – wysłał więc w teren jednego z nielicznych doświadczonych agentów, jakich posiadał.

W filmie zobaczymy Leonarda DiCaprio, który wciela się w Ernesta Burkharta, siostrzeńca wpływowego lokalnego ranczera (Robert De Niro). Burkhart jest żonaty z członkinią plemienia graną przez Lily Gladstone. Zostaje on uwikłany w sprawę morderstw Osagów. W produkcji występuje też Jesse Plemons jako Tom White, agent FBI nadzorujący śledztwo. To właśnie w niego początkowo miał się wcielić DiCaprio, ale ostatecznie zdecydował się na bardziej niejednoznaczną moralnie postać. W filmie grają także John Lithgow i Brendan Fraser.

Finansowana przez Apple ekranizacja ma budżet w wysokości 200 milionów dolarów, co czyni ją najdroższą jak dotąd produkcją zrealizowaną przez tę platformę streamingową. Firma połączyła siły z wytwórnią Paramount, aby zapewnić filmowi szeroką dystrybucję w kinach, zanim „Czas krwawego księżyca” trafi do oferty Apple TV+.

W wywiadzie udzielonym na początku tego roku David Grann podzielił się wrażeniami po wizycie na planie filmu. „Byłem naprawdę pod wrażeniem poziomu staranności, zarówno w poprowadzeniu historii, jak i pod względem poziomu przeprowadzonych badań. Zespół produkcyjny często zadawał mi pytania dotyczące badań, ale robili też własne. Filmowali w plenerze, co było naprawdę ważne, a co najważniejsze – ściśle współpracowali z członkami plemienia Osagów, aby opowiedzieć historię w sposób wierny i zarazem wrażliwy. Wódz Stojący Niedźwiedź wyznaczył kilku ambasadorów plemienia do pracy z ekipą filmową i bardzo wielu Osagów było zaangażowanych w ten proces. W rolach mówiących występowali aktorzy z plemienia” – relacjonował autor książki.

„To jest film na duży ekran i właśnie z myślą o tym go robiliśmy” – dodał przy innej okazji Scorsese, obiecując historię opowiedzianą na „epicką skalę”.

W przyszłym tygodniu film będzie miał swoją prapremierę na festiwalu filmowym w Cannes obok nowych dzieł Wesa Andersona i Jonathana Glazera. Światowa premiera w kinach zapowiadana jest na październik.

Poniżej możecie zobaczyć zwiastun „Czasu krwawego księżyca”:

W Polsce książka „Czas krwawego księżyca” Davida Granna ukazała się nakładem Wydawnictwa W.A.B.

[am]

Tematy: , , , , ,

Kategoria: film