Robert Harris powiedział, że „Oficer i szpieg” Polańskiego to najlepsza ekranizacja jego prozy. Zobaczcie polski zwiastun

31 października 2019


Pisarz Robert Harris powiedział, że „Oficer i szpieg” Romana Polańskiego to najlepsza ekranizacja jego prozy. Film będziemy mogli obejrzeć w kinach już pod koniec grudnia. Dystrybutor Gutek Film udostępnił właśnie polski zwiastun.

Owacje na stojąco, świetne recenzje i najwyższe oceny dla filmu Polańskiego od czasów „Pianisty”. „Powrót mistrza!” ? tak krytyka na Festiwalu w Wenecji określiła najnowsze dzieło polskiego reżysera. „Oficer i szpieg” zdobył tam Wielką Nagrodę Jury oraz nagrodę FIPRESCI.

W podobnym tonie wypowiada się Robert Harris, który jest zarówno autorem powieści „Oficer i szpieg”, jak i scenariusza do filmu. „Odkładając na bok moją pracę jako scenarzysty: ten film wygląda niesamowicie, aktorzy są wspaniali i z pewnością jest to najlepsza jak dotąd adaptacja filmowa moich książek” ? powiedział pisarz w wywiadzie udzielonym gazecie „Abendzeitung”.

Do polskich kin obraz wejdzie już 27 grudnia, a tymczasem my możemy wam już potwierdzić, że Wydawnictwo Albatros szykuje z tej okazji wznowienie znakomitej powieści Roberta Harrisa w filmowej okładce.

Historia przedstawiona w „Oficerze i szpiegu” oparta została na faktach. U schyłku XIX wieku Alfreda Dreyfusa, francuskiego oficera żydowskiego pochodzenia, skazano na dożywocie za zdradę swojej ojczyzny i zesłano na wygnanie. Sęk w tym, że był niewinny, a dowody przeciwko niemu zostały spreparowane. Fałszerstwo ujawnił podpułkownik wywiadu Georges Picquart. Wyżsi rangą oficerowie próbowali jednak zatuszować swoje błędy. W sprawę zaangażował się pisarz Émile Zola, publikując w prasie słynny list otwarty do prezydenta, zatytułowany „J?Accuse?!” (z fr. „Oskarżam!”).

W rolach głównych w filmie „Oficer i szpieg” występują nagrodzony Oscarem Jean Dujardin („Artysta”, „Wilk z Wall Street”), Louis Garrel („Marzyciele”) i Emmanuelle Seigner („Wenus w futrze”). Zdjęcia zrealizował wybitny polski operator Paweł Edelman, który współpracuje z Polańskim od filmu „Pianista”.

Poniżej możecie zobaczyć polski zwiastun filmu „Oficer i szpieg” Romana Polańskiego:

Plakat promujący film „Oficer i szpieg”:

[am]

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: film