banner ad

Netflix zapowiada serial „Wzgórze psów” na podstawie powieści Jakuba Żulczyka

6 lipca 2023

Platforma Netflix ogłosiła, że zrealizuje serial „Wzgórze psów” na podstawie powieści Jakuba Żulczyka o tym samym tytule. Produkcja w reżyserii Piotra Domalewskiego będzie kolejną, po „Informacji zwrotnej”, ekranizacją książki tego pisarza w serwisie.

„Wzgórze psów” to mroczny thriller rozgrywający się na warmińsko-mazurskiej prowincji. Problemy finansowe sprawiają, że główny bohater w towarzystwie żony wraca po latach z Warszawy do rodzinnego miasteczka. Trafia nie do sielskiej krainy w malowniczym zakątku Polski, lecz do miejsca jak z najgorszych wyobrażeń o dawnym PGR-ze, nad którym unoszą się cienie przeszłości.

Zaginięcia ludzi, makabryczne odkrycia związane z ich odnalezieniem, dramat rodzinny głównego bohatera to pretekst do nakreślenia portretu lokalnej społeczności oraz uwikłanej w miejscowe układy rodziny. Żulczyk pokazuje, jak ojcowie niszczą swoich synów, mężowie – żony, przyjaciele – przyjaciół. Zajmuje go pamięć o krzywdzie i wybiórczość tej pamięci.

„Dla mnie to chyba najważniejsza książka. Długo zbierałem się do jej napisania, pisałem ją jeszcze dłużej” – przyznaje autor. „’Wzgórze Psów’ to książka o świecie, z którego podchodzę. O lękach i nadziejach, z którymi sam mierzyłem się przez wiele lat. Od kilku lat czytelnicy dopytują się o jej ekranizację. Fakt, że w końcu ją dostaną, czyni mnie zwyczajnie szczęśliwym” – dodaje.

Reżyserem całego serialu będzie Piotr Domalewski („Cicha Noc”, „Hiacynt”). Scenariusz reżyser napisał wspólnie z Jakubem Żulczykiem. Producentką kreatywną ekranizacji jest Iza Łopuch („Ślepnąc od świateł”, „Warszawianka”).

„Kiedy przeczytałem 'Wzgórze psów’, pomyślałem, że znam tych ludzi i ten świat. Kiedy spotkałam Kubę, zrozumiałem, że teraz opowiemy wszystkim o tym, gdzie się wychowaliśmy. Praca nad scenariuszem to była wielka przygoda i bardzo się cieszę, że ten serial powstanie, bo wszyscy znamy takie miejsca jak Zybork” – powiedział Piotr Domalewski.

Powieść „Wzgórze psów” ukazała się nakładem Wydawnictwa Świat Książki. W 2018 roku została uhonorowana Nagrodą Literacką m.st. Warszawy.

[am]


Tematy: , , , , ,

Kategoria: film