banner ad

Mroczna Warszawa i jej mieszkańcy w ekranizacji „Ślepnąc od świateł” Jakuba Żulczyka. Premiera serialu już jutro

26 października 2018


Już jutro, w sobotę 27 października, o godzinie 22:00 na kanale HBO premierę będzie miał serial „Ślepnąc od świateł” na podstawie bestsellerowej powieści Jakuba Żulczyka i w reżyserii Krzysztofa Skoniecznego. Wszystkie osiem odcinków produkcji będzie od razu dostępne w HBO GO.

Serial HBO „Ślepnąc od świateł” przedstawia siedem dni z życia kokainowego dilera, którego perfekcyjnie poukładane życie zaczyna zmieniać się w chaos, a on sam staje w obliczu konieczności dokonania najważniejszych życiowych wyborów i zderzenia się z prawdą o sobie.

„To historia nocnej Warszawy i jej mieszkańców – samotnych, pogubionych ludzi, bezbronnych w obliczu zła, ślepych na konsekwencje własnych działań. Bandyci, narkotyki, przemoc – to tylko jedna z warstw tej historii. 'Ślepnąc od świateł’ to opowieść o tym, że największy błąd, jaki możemy popełnić, to odciąć się od świata i myśleć, że mamy nad nim pełną kontrolę. Postaci, które spotyka Kuba, są w pewnym sensie duchami, które nawiedzają tę ciemną, ukrytą Warszawę – labirynt, więzienie, z którego nie ma ucieczki. Z tego świata duchów na pewno wyjdziecie chociaż trochę odmienieni” – mówi Jakub Żulczyk, współautor scenariusza i autor powieści „Ślepnąc od świateł”.

„Warszawa w 'Ślepnąc od świateł’ to Miasto-narkotyk, które odurza jak kokaina zmieszana z alkoholem, to Miasto-labirynt, które wciąga jak ruchome piaski i z którego trudno jest się wydostać, to wreszcie Miasto-pułapka, które urządza sobie ucztę i pożera swoich mieszkańców, pogrążonych w kłamstwie, czekających na wielki, czarny deszcz, który zmyje wszystko z powierzchni raz na zawsze i oczyści jałową ziemię, na której być może wyrosną kwitnące ogrody” – mówi Krzysztof Skonieczny, reżyser i współscenarzysta serialu. „Kuba widzi, jak zachowują się ludzie, kiedy nikt nie patrzy, kiedy kamery są wyłączone, kiedy mieszkańcy mogą na chwilę pozbyć się ludzkiej skóry i stać się zwierzętami. Warszawa to palimpsest, który Kuba potrafi czytać. Ale Miasto, któremu rośnie niezaspokojony apetyt, przygląda się uważnie jak owadowi pod mikroskopem również Kubie” – dodaje reżyser.

„’Ślepnąc od świateł’ jest dla mnie m.in. opowieścią o ważnym doświadczeniu pokoleniowym współczesnych trzydziesto- i czterdziestolatków” – mówi Izabela Łopuch, szefowa produkcji HBO i producentka serialu. „Dochodzimy do takiego momentu w życiu, w którym czujemy, że zdefiniowaliśmy samych siebie – przez swoją pracę, zainteresowania i ludzi, którymi się otaczamy. Jednak nic nie jest stałe. Przy pewnej dozie odwagi i introspekcji, a czasem po prostu na skutek jakichś wydarzeń, zaczynamy zadawać sobie pytania. I odpowiedzi na nie często uruchamiają dekonstrukcję, czy może raczej rekonstrukcję naszej tożsamości. Nie niszczą jej, raczej pozwalają zweryfikować, gdzie i kim, w aspekcie psychologicznym, aktualnie jesteśmy”.

Łopuch kontynuuje: „’Ślepnąc od świateł’ jest dla mnie zatem przede wszystkim o dochodzeniu do prawdy. To mnie najmocniej poruszyło w tym projekcie. O wielkiej odwadze odpowiedzi na bolące, gryzące, ale w efekcie oczyszczające pytania: jakie naprawdę jest moje 'ja’, która wersja życia jest naprawdę moja, czy to, co pokazuję światu to ja, czy tylko awatar, wymyślony na potrzeby sytuacji na tyle skutecznie, że przykrywa prawdę”.

W ośmioodcinkowej produkcji HBO Europe na podstawie bestsellerowej powieści Jakuba Żulczyka zagrali Kamil Nożyński, Marta Malikowska, Robert Więckiewicz, Jan Frycz, Cezary Pazura oraz Janusz Chabior. W pozostałych rolach występują między innymi: Eryk Lubos, Agnieszka Żulewska, Jacek Beler, Marzena Pokrzywińska, Ewa Skibińska, Krzysztof Zarzecki, Ilona Ostrowska, Zbigniew Suszyński i Michał Czernecki. Całość serialu wyreżyserował Krzysztof Skonieczny, twórca „Hardkor Disko”. Scenariusz napisali wspólnie Skonieczny i Jakub Żulczyk.

Poniżej możecie zobaczyć najnowszy zwiastun serialu „Ślepnąc od świateł”, który zadebiutuje na HBO i HBO GO w sobotę 27 października:

Wybrane plakaty promujące serial „Ślepnąc od świateł”:

Powieść „Ślepnąc od świateł” Jakuba Żulczyka została opublikowana nakładem wydawnictwa Świat Książki:

Tematy: , , , ,

Kategoria: film