banner ad

Nazistowska sielanka w cieniu Auschwitz. Pierwszy polski zwiastun „Strefy interesów” na podstawie powieści Martina Amisa

26 października 2023

Gutek Film udostępnił pierwszy zwiastun filmu „Strefa interesów” opowiadającego o codziennym życiu komendanta Auschwitz, Rudolfa Hössa, i jego rodziny. Obraz inspirowany powieścią Martina Amisa o tym samym tytule jest brytyjskim kandydatem do Oscara w kategorii „najlepszy film międzynarodowy”.

Książka zmarłego blisko pół roku temu pisarza opisywała życie rodzinne fikcyjnego komendanta obozu w Auschwitz. Reżyser Jonathan Glazer wspólnie z producentem Jamesem Wilsonem i resztą ekipy postanowili jednak skupić się na prawdziwej postaci, na której Amis wzorował swojego bohatera – na Rudolfie Hössie. Twórcy filmu spędzili 10 lat na przeszukiwaniu rozległych archiwów muzeum Auschwitz-Birkenau w poszukiwaniu jakichkolwiek wzmianek o Hössach. Duża część dialogów w filmie została zaczerpnięta z istniejących transkrypcji rozmów komendanta z jego żoną.

Film Glazera, podobnie jak powieść Amisa, wzbudza kontrowersje. Oglądając go, spędzamy prawie dwie godziny z ludźmi, z którymi nie chcielibyśmy przebywać w jednym pomieszczeniu. Rudolf Höss i jego rodzina mieszkali tuż obok obozu. Sielankowe życie, które obserwujemy na ekranie, zakłóca jedynie żarzące się na czerwono niebo, kłęby dymu i przerażające odgłosy dobiegające zza murów.

Glazer mówi, że nie chciał nakręcić czegoś, co przypominałoby jakiekolwiek inne filmy o Holokauście. Zamiast tego postanowił stworzyć zatrważające studium banalności zła i apatii wobec przemocy. Jak podkreśla, nie gloryfikuje ani nie fetyszyzuje nazistów, co jest łatwe do pokazania w kinie, zamiast tego po prostu pozwala nam obserwować życie rodziny zbrodniarza z neutralnego dystansu.

„Strefa interesów” jest koprodukcją Wielkiej Brytanii, Polski i USA. Film w całości został nakręcony w Polsce w miejscach, w których rozgrywa się jego akcja. Zdjęcia zrealizował dwukrotnie nominowany do Oscara Łukasz Żal („Ida”, „Zimna wojna”). Polska premiera „Strefy interesów” zapowiedziana jest na 9 lutego 2024 roku. Widzowie będą mogli obejrzeć film na pokazach przedpremierowych w warszawskim kinie Muranów w dniach od 27 października do 2 listopada.

Poniżej zwiastun „Strefy interesów”:

Powieść „Strefa interesów” Martina Amisa ukazała się w naszym kraju nakładem Domu Wydawniczego Rebis w tłumaczeniu Katarzyny Karłowskiej.

[am]
fot. mat. prasowe Gutek Film/A24

Tematy: , , , , , , , , ,

Kategoria: film