Juliette Binoche w filmie „Niewierna” na podstawie powieści Christine Angot. Zobacz zwiastun filmu

18 sierpnia 2022

Historia miłosnego trójkąta z Juliette Binoche, Vincentem Lindonem i Grégoirem Colinem, nakręcona na podstawie nietłumaczonej na język polski powieści „Un tournant de la vie” autorstwa Christine Angot, trafi do kin 16 września. Film „Niewierna” ma już na swoim koncie nagrodę Srebrnego Niedźwiedzia za najlepszą reżyserię dla Claire Denis, która została przyznana podczas 72. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie.

Sara i Jean od kilku lat są w szczęśliwym związku. Łączy ich silne uczucie i niegasnące pożądanie. Pewnego dnia Sara przypadkowo spotyka na ulicy François, swojego dawnego partnera i przyjaciela Jeana. Wkrótce potem François proponuje Jeanowi wspólną pracę, a sytuacja między nimi zaczyna wymykać się spod kontroli.

„Niewierna” to trzeci film Claire Denis („High Life”) oraz uznanej scenarzystki i powieściopisarski Christine Angot, z którą reżyserka pracowała wcześniej m.in. przy filmie „Isabelle i mężczyźni” z Juliette Binoche w roli głównej. Aktorka zagrała teraz równie śmiałą i zaangażowaną rolę. Otoczeni namiętnością bohaterowie filmu wydają się być oddzieleni od społeczeństwa i pozornie nieświadomi jego niewzruszonej tendencji do dzielenia wszystkiego na sprzeczne kategorie.

„Historie miłosne są zawsze poruszające. To nie jest coś stabilnego. Zdarzają się kolizje, wstrząsy. Sądzę, że w tej historii Sara i Jean kochają się. Jednak kiedy ona spotyka mężczyznę z przeszłości, najpierw jest zaniepokojona, zdenerwowana, a później daje sobie prawo do myślenia o pewnych rzeczach z nim związanych. To coś, co może się zdarzyć w miłości i nie jest równoznaczne z degradacją związku. To zmiana kierunku myślenia, która oczywiście może być bardzo bolesna. Na planie panowała atmosfera takiego zaufania, że mogliśmy zajść bardzo daleko. A to wyłącznie dzięki temu, że Juliette i Vincent byli niczym wojownicy. Staraliśmy się za nimi nadążyć” – komentuje reżyserka Claire Denis.

W rolach głównych występują Juliette Binoche, którą niedawno mogliśmy oglądać w polskich kinach w filmie „Między dwoma światami”, a także Vincent Lindon („Titane”) i Grégoire Colin („Olivier, Olivier”). Za zdjęcia odpowiada Éric Gautier („Intymność”), za muzykę zespół Tindersticks na czele ze Stuartem A. Staplesem. Legenda alternatywnego rocka z Nottingham po raz kolejny współpracuje z Claire Denis (wcześniej m.in. przy „High Life”). Nowy album wydany z okazji 30-lecia zespołu promuje singiel „Both Sides of the Blade” pochodzący z filmu. W lipcu tego roku Tindersticks wystąpili na jedynym koncercie w naszym kraju podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty, gdzie także film „Niewierna” został premierowo zaprezentowany polskiej publiczności.

Poniżej możecie zobaczyć zwiastun filmu „Niewierna”:

Plakat promujący film „Niewierna”:

[am]
fot. Galapagos Films

Tematy: , , , ,

Kategoria: film