Noc Księgarń 2022. 130 księgarń zaprosi czytelników na kiermasze i wydarzenia po zmroku

18 sierpnia 2022

7 października odbędzie się czwarta edycja Nocy Księgarń. 130 księgarń z ponad 50 miejscowości zaprosi czytelników na kiermasze i wydarzenia po zmroku. Organizatorem festiwalu jest dystrybutor książek OSDW Azymut (Grupa PWN).

Noc Księgarń to przede wszystkim kiermasze i spotkania w księgarniach stacjonarnych: warsztaty, dyskusje, rozmowy z pisarzami i pisarkami. W tym roku w wydarzeniu weźmie udział ponad 130 miejsc z całej Polski – księgarnie z dużych miast i mniejszych miejscowości. Podobnie jak w ubiegłym roku Noc Księgarń odbędzie się zarówno stacjonarnie, jak i w Internecie – program online będzie transmitowany na żywo z warszawskich i krakowskich księgarń.

Plakat promujący czwartą edycję wydarzenia przygotował Igor Kubik. Projekt nawiązuje do tegorocznego hasła festiwalu: „Spotkajmy się w księgarniach!”. Bohaterowie plakatu odwiedzają lub właśnie odwiedzili księgarnię, która jest centrum życia lokalnej społeczności, przyjaznym miejscem spotkań i rozmów o literaturze.

Książki z Ukrainy. Noc Księgarń i Serhij Żadan wspierają fundusz dla weteranów wojennych

Noc Księgarń wspiera w tym roku inicjatywę The Citizen Foundation. Wspólnie z Serhijem Żadanem, ambasadorem akcji, organizatorzy wydarzenia zachęcają do wsparcia funduszu, który zbiera środki na rehabilitację, protezy i opiekę psychologiczną dla ukraińskich weteranów wojennych.

Podczas Nocy Księgarń odbędzie się także rozmowa o współczesnej literaturze ukraińskiej dostępnej w języku polskim oraz nowych przekładach, które wkrótce trafią do rąk czytelników. Partnerami wydarzenia są Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury oraz Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Noc Księgarń z nauką

Noc Księgarń poprzedzi w tym roku specjalny program naukowy organizowany we współpracy z Wydawnictwem Naukowym PWN. 6 października na uczestników wydarzenia czeka cykl wykładów popularnonaukowych o sztucznej inteligencji, psychologii i dendrologii (wydarzenia będą dostępne także online). 7 października Księgarnie PWN w Warszawie i w Łodzi zaproszą młodych odkrywców na cykl warsztatów chemicznych i pokazy naukowe.

Wyklejanki Szymborskiej, Literatura Migana i konkursy dla czytelników

Noc Księgarń jak co roku gromadzi wielu partnerów, którzy w trakcie wydarzenia podejmują współprace z księgarniami. Fundacja Wisławy Szymborskiej i OSDW Azymut wspólnie zorganizują konkurs na wyklejankę inspirowaną pracami plastycznymi poetki. Nagrodą dla autora lub autorki najciekawszego kolażu literackiego będzie weekend w mieszkaniu noblistki w Krakowie. Konkursy na wyklejanki i warsztaty odbędą się także stacjonarnie, w kilkunastu księgarniach.

Razem z fundacją Poland Business Run księgarze pobiegną w biegu charytatywnym, który odbędzie się w tym roku 4 września. Drużyna księgarzy i antykwariuszy już ćwiczy. Noc Księgarń udostępni czytelnikom na swoich stronach internetowych literacką mapę biegową po Krakowie – dla tych, którzy podczas treningu chcą zajrzeć po książki.

Serii Literatura Migana ponownie patronuje Literacka Podróż Hestii. Na stronach Nocy Księgarń zostanie wyemitowanych pięć interpretacji książek nominowanych w drugiej edycji nagrody. Przeczytają je wspólnie Krystyna Czubówna oraz przedstawiciele i przedstawicielki Stowarzyszenia Tłumaczy Polskiego Języka Migowego.

Marka Moleskine przygotowała limitowaną serię przepięknych notesów z limerykiem autorstwa Michała Rusinka – będzie można je zdobyć w licznych konkursach organizowanych w trakcie festiwalu. Warto więc obserwować Noc Księgarń na Facebooku, Instagramie i TikToku.

Do grona partnerów festiwalu dołączyło w tym roku ponownie Allegro Lokalnie, serwis do sprzedaży i zakupu przedmiotów z drugiej ręki. Platforma zachęca do udziału w akcji bookcrossingowej, czyli sprzedaży na Allegro Lokalnie książek, których już nie czytamy i zrobienia miejsca na regale na nowe tytuły wydane jesienią – m.in. te, które będzie można kupić już w trakcie Nocy Księgarń.

Szczegółowy program wydarzeń zostanie opublikowany we wrześniu na stronie Nocy Księgarń.

[am]

Tematy: , , , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia