banner ad

Literatura według… Nowy cykl spotkań z pisarzami w Muzeum Gombrowicza we Wsoli

1 marca 2023

Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli zaprasza na nowy cykl spotkań zatytułowany „Literatura według…”. W najbliższym czasie z czytelnikami spotka się troje pisarzy. Pierwszym gościem cyklu będzie Marcin Wicha, z którym rozmowa zapowiedziana jest na niedzielę, 5 marca.

Gospodynią cyklu jest Justyna Sobolewska, zatem będziemy mieć do czynienia jednocześnie z literaturę według Sobolewskiej. Do udziału w spotkaniach krytyczka zaprosiła troje autorów. Oprócz Marcina Wichy będą to Piotr Sommer (spotkanie planowane na 26 marca) oraz Zyta Rudzka (16 kwietnia).

„Moi rozmówcy, pisarze, których szczególnie cenię, bez wątpienia należą do literackiej ekstraklasy” – mówi Sobolewska. „Ważne jest dla nich to, co dzieje się w języku – ustanawiają czasem nowe porządki w zdaniu – jak Zyta Rudzka, albo jak Piotr Sommer w wierszach – zaczepnie wychylają się w stronę niespodziewanych znaczeń słów, bo chodzi o to, jak u Marcina Wichy, żeby dać się językowi zaskoczyć. I wydobyć z niego niespodziewane pokłady. Jak im się to udaje? O tym też będziemy rozmawiać” – dodaje krytyczka.

Jako pierwszy o swojej literaturze opowie Marcin Wicha, grafik, felietonista i pisarz, laureat Nagrody Literackiej „Nike”, Paszportu „Polityki” i Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Jak mówił cztery lata temu w Muzeum Gombrowicza, „przyjemny moment w pisaniu polega na tym, że mając tę kartkę, a na niej już kilka słów – możemy sobie te słowa poprzestawiać, coś wydłużyć lub skrócić. To daje złudzenie kontroli”.

Gdy powstawała jego pierwsza, ale także druga książka nie czuł się jeszcze pisarzem, a na pewno nie umieściłby słowa pisarz na swojej wizytówce. Od tamtego czasu do „Jak przestałem kochać design” i „Rzeczy, których nie wyrzuciłem” doszły dwie kolejne książki jego autorstwa: „Kierunek zwiedzania” (2021) oraz wydany w 2022 roku zbiór felietonów „Nic drobniej nie będzie”. Obie dobrze przyjęte przez czytelników i krytyków.

Rozmowa Justyny Sobolewskiej z Marcinem Wichą odbędzie się w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli w niedzielę, 5 marca. Początek spotkania o godz. 17:00. Wstęp na wydarzenie jest wolny. Chętnych do uczestnictwa w spotkaniu zawiezie z Radomia do Wsoli bezpłatny autobus, który odjedzie z przystanku Chrobrego/Czysta, obok galerii handlowych (kierunek Michałów) o godz. 16:20. Powrót po spotkaniu, tym samym autobusem.

[am]
fot. Robert Utkowski/Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli

Tematy: , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia