banner ad

Colson Whitehead w Polsce ? laureat Pulitzera i National Book Award za „Kolej podziemną” odwiedzi na początku grudnia Warszawę i Kraków

22 listopada 2017


Colson Whitehead, autor głośnej powieści „Kolej podziemna” uhonorowanej National Book Award i Nagrodą Pulitzera, przyjeżdża do Polski. Amerykański pisarz spotka się z czytelnikami w Krakowie i Warszawie w dniach 3-4 grudnia.

W niedzielę 3 grudnia o godzinie 17:00 zaplanowane jest spotkanie w Kinie Pod Baranami w Krakowie. Wydarzenie odbędzie się w ramach pasma „Festiwal Conrada po godzinach”. Zakończy je pokaz filmu „Nie jestem twoim Murzynem” (początek o godz. 19:00), do którego wprowadzenie wygłosi sam pisarz. Spotkanie z Colsonem Whiteheadem poprowadzi Grzegorz Jankowicz, dyrektor programowy Festiwalu Conrada. Bezpłatne wejściówki są dostępne na portalu Evenea. Warto się pośpieszyć z decyzją, ponieważ liczba zaproszeń jest ograniczona.

W poniedziałek 4 grudnia autor „Kolei podziemnej” zawita do Warszawy. O godzinie 19:00 spotka się z czytelnikami w siedzibie Agory przy ul. Czerskiej 8/10. Rozmowę z pisarzem poprowadzi Juliusz Kurkiewicz. Tu obowiązują wejściówki płatne i kosztują 10 złotych.

Colson Whitehead urodził się, dorastał i mieszka w Nowym Jorku na Manhattanie. Jest autorem sześciu powieści i dwóch książek z dziedziny literatury faktu. Od 2015 roku ma stała kolumnę w „The New York Times Magazine”. Ogromną popularność zdobył powieścią „Kolej podziemna”. To nazwa, którą posługiwali się abolicjoniści, określając w ten sposób sieć przerzutową stworzoną z myślą o pomocy zbiegłym z plantacji niewolnikom. Dzięki niej uciekinierzy mogli dostać się na północ, gdzie przy odrobinie szczęścia i z pomocą ludzi rozpoczynali nowe ? bezpieczniejsze ? życie. Szczęście było niezbędne, gdyż niejednokrotnie zdarzało się, że w pogoń za nimi ruszali łowcy niewolników. Na podstawowym poziomie o tym właśnie jest ta książka: o ucieczce młodziutkiej Cory, którą ściga jeden z „myśliwych”. Ale Whitehead wykonał woltę: w jego powieści kolej podziemna naprawdę kursuje pod ziemią niczym abolicjonistyczne metro. Na górze jest świat białych, w którym niemal każdy akt przemocy znajduje swe usprawiedliwienie i uzasadnienie w spójnym systemie przekonań, dla wielu ważniejszym niż ludzkie życia. Na dole ? niczym w aortach monstrualnego ciała ? krąży tytułowa „czarna krew”, wzburzona i szukająca ujścia.

Powieść przyniosła Whiteheadowi Nagrodę Pulitzera, National Book Award i Nagrodę im. Arthura C. Clarke?a. W kwietniu tego roku autor trafił, wraz z kanadyjską pisarką Margaret Atwood, na prestiżową listę stu najbardziej wpływowych ludzi na świecie tygodnika „Time”. Aktualnie trwają prace nad ekranizacją „Kolei podziemnej”. Stworzeniem serialu na podstawie powieści Colsona Whiteheada zajmuje się Barry Jenkins, twórca oscarowego filmu „Moonlight”. Produkcja powstaje na zlecenie Amazonu. W realizację przedsięwzięcia zaangażowana jest współzałożona przez Jenkinsa firma produkcyjna Pastel oraz należąca do Brada Pita firma Plan B Entertainment.

Tematy: , , , ,

Kategoria: wydarzenia